nahoru

Čína a roboti: O současnosti a budoucnosti výroby

Dominik Stroukal20. srpna 2015 • 08:00
Made in Čína a Druhý věk strojů
Made in Čína a Druhý věk strojů
• foto: 
Archív

Budoucnost patří strojům a je to dobře. Budoucnost asi tak úplně nepatří Číně – a taky je to dobře.

Druhý věk strojů
Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee: Druhý věk strojů

Ekonomové z MIT Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee ve své druhé společné knize Druhý věk strojů (vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing v překladu Filipa Drlíka) argumentují, že svět stojí na prahu druhé průmyslové revoluce. Parním strojem nastávajících změn budou automatizace, robotizace a digitální technologie. Ti, kteří si tyto změny uvědomují, před nimi často varují, zejména protože roboti připraví o práci masy lidí. A navíc těch nejméně kvalifikovaných. Brynjolfsson a McAfee jsou však optimisty a čtenářům svůj pohled na budoucnost předkládají jak ve formě odlehčených osobních zážitků s roboty či automobily bez řidiče, tak v podobě tvrdých ekonomických dat. Technologická revoluce s sebou nutně nese i společenské změny, tvrdí autoři. Tou nejviditelnější bude prohlubování propasti mezi bohatými a chudými. I chudí budou díky levnější výrobě bohatší, ale bohatí si v digitální době přijdou na mnohem více. Ani zde Brynjolfsson a McAfee nevidí problém, pokud budou vlády následovat jednoduchá doporučení klasických ekonomů a podpoří podnikání, zpřístupní vzdělání a zavedou například zápornou daň z příjmu. Jak politiky přesvědčit, aby jejich volání vyslyšeli a nestáli optimistické vizi budoucnosti v cestě, autoři neříkají. Tolik optimismu možná ani mít nelze.

Made in Čína
Paul Midler: Made in Čína

Že je Čína zvláštní země, věděl už Marco Polo. A to možná v Číně ani nikdy nebyl. Paul Midler není mořeplavec, ale americký dovozce, jenž na vlastní oči viděl, jak se v Číně vyrábí, kopíruje a podvádí. Za více než dvě dekády nasbíral řadu zajímavých zkušeností přímo v centru světové velkovýroby a čtenářům je představuje ve své první a zatím jediné knize Made in Čína (vydalo nakladatelství Práh, přeložil Ondřej Horecký). A je to zábavné a děsivé čtení zároveň. Že byste jako dovozce chtěli, aby si při výrobě drogistického zboží zaměstnanci myli ruce? Proč by to dělali, když se to nikdo nedozví? A že byste to chtěli vy, protože vám záleží na kvalitě? Kupte mýdlo zaměstnancům sami, čínští výrobci na takový luxus nemají peníze. Je jedno, co chcete vyrobit, stačí poslat jeden vzorek a dostanete přesnou kopii. Tedy alespoň na pohled. Jestli bude plnit svoji funkci, je druhořadé. Příběhy Paula Midlera jsou především o čínské a obecně asijské mentalitě. Kdo ji zná, upřímně se pobaví nad známými stereotypy. Pro čtenáře, kteří se do střetu kultur s Číňany nedostali, může být Made in Čína zdrojem vrásek z údivu. Autor Čínu ani její početné obyvatele nesoudí, nehledá příčiny a řešení. Nezabíhá do otázek globalizace a ekonomie více, než je nezbytně nutné. Paul Midler především baví a to umí dokonale.


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější