nahoru

Do kin přichází Brad Pitt ve válečném filmu Železná srdce

ČTK, ref10. listopadu 2014 • 15:00
Železná srdce (Fury,2014)
Železná srdce (Fury,2014)
• foto: 
archiv

Jedna z největších filmových hvězd současnosti, herec Brad Pitt ztvárnil hlavní roli v americkém válečném dramatu Železná srdce (v anglickém originálu se dílo jmenuje Fury), které jde do českých kin od 13. listopadu.

Příběh filmu, který natočil režisér a scenárista David Ayer, se odehrává v dubnu 1945. Zatímco se spojenecká armáda pokouší o finální ofenzívu na evropské frontě, ujímá se válečný veterán seržant Wardaddy velení tanku Sherman a vydává se s jeho pětičlennou posádkou na vražednou misi v týlu nepřítele. Tváří v tvář přesile početní i palebné a v doprovodu naprostého zelenáče, který se v jejich četě souhrou okolností ocitl, musí mít štěstí a zaútočit na samotné srdce nacistického Německa.

Podle producenta Billa Blocka nejsou Železná srdce válečným filmem, na který by s chlapy koukala jejich babička. "Myslím, že jsme ještě neměli možnost spatřit hrůzy, jimž byly obrněné jednotky nuceny čelit. Tváří v tvář početní i palebné přesile zvítězily jen díky svým nemilosrdným bojovým schopnostem," uvedl.

"Nikdo nedokáže napsat scénář o lidech v těch nejzranitelnějších situacích tak jako David," řekl pak producent John Lesher, který s Ayerem spolupracoval i na jeho ceněném snímku Patrola. Ve scénáři zachytil poslední křeče nacistické říše, čelící americké armádě, která již má za sebou několik let bojů a docházejí jí zálohy.

Drama, které se na plátně odehrává, je pro Ayerovy scénáře charakteristické, ale stejně jako v případě filmů Training Day či Rychle a zběsile je mezi postavami viditelné silné pouto. Celý film se odehrává v průběhu 24 hodin.

Za svůj film Patrola z roku 2012 sklidil Ayer úspěchy kritiky, která chválila jeho ojedinělý a provokativní režijní styl. Při přípravě filmu využili filmaři vzpomínek skutečných válečných veteránů.

Pokud jde o tank hlavních hrdinů filmu, bylo při natáčení použito tří různých vozidel. V první řadě tu byl samozřejmě skutečný tank, který poskytlo tankové muzeum. Kromě toho vytvořil štáb dekorace pro specifické záběry a filmařské potřeby vozidlo, postavené na tankovém základu, na který byla připevněna plošina tak, aby štáb a kameramani mohli natáčet přímo na tanku. Scény z interiéru tanku vznikly v dekoracích.

Vedle Pitta dále ve filmu hrají Logan Lerman, Shia LaBeouf, Jon Bernthal, Scott Eastwood, Jason Isaacs či Jim Parrack.

ČTK, ref

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější