nahoru

JXD: Moje půlhodina s Venuší

Jiří X. Doležal10. srpna 2014 • 18:00
Věstonická venuše
Věstonická venuše
• foto: 
Profimedia.cz

Byl jsem o šábesu, abych ho pořádně světil, za kulturou. A překvapilo mne, že nejmenší výstava, jakou jsem kdy v životě viděl, se pro mne stala výstavou snad nejsilnější za život.

Národní muzeum pod názvem Unikáty zemských muzeí zbudovalo v přízemí nové budovy zrcadlovou stavbu, ve které je celá výstava - pouhé tři vitriny. Věstonická venuše, hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic i meteority z Opavy-Kylešovic. Ke své hanbě musím přiznat, že jsem v dospělosti Venuši Věstonickou nikdy neviděl. Jednou v dětství - ale to už je fakt dávno. Tak jsem se vydal prohlédnout si jí padesátiletýma očima, abych si ten prožitek po desetiletích zopakoval.

Špalírem stráží jsem došel do prostoru s vitrinami, a - stále sledován sekuriťákem, který stál přímo v místnůstce s vitrinami - jsem Ji uviděl. Stál jsem před ní patnáct minut a snažil se Ji vidět, jak jí viděl pavlovienský lovec mamutů. Venuše je stará devětadvacet tisíc let, její tvůrce žil před posledním vrcholem doby ledové, ve spodním gravettienu - kulturní etapě lidstva, které se podle proslulého naleziště Pavlov i ve světě říká Pavlovien.

Prohlédl jsem si hlavu Kelta, i hrst meteoritů, které před osmnácti tisíci lety spadly to tábora maglenienských lovců. Zajímalo by mne, co si o tom pádu tenkrát mysleli a jak ho vysvětlovali. Stejně tak by mne zajímalo, zda ten Kelt zobrazený sochou opravdu měl asijské rysy, anebo jestli působí šikmooce jen mimochodem. Krásné exponáty, v podstatě to nejlepší, co kdy česká a moravská archeologie vykopala. Dobrý. Ale Venuše je přece jen o třídu výš.

Vrátil jsem se k ní - vitrina je prosklená ze všech stran, takže jsem Ji prohlédl ze všech stran - a strávil s ní dalších patnáct minut. A dojatě ironicky vzpomínal na všechny ty Rodeny či Zoubky. Možná je to můj dojem - ale skutečně mám pocit, že tak silnou zkratku a symbol mateřství a plodnosti, jakým Venuše je, už nikdy potom žádný umělec nezvládl. Včetně těch moderních a postmoderních. Na rozdíl od návštěv děl moderních sochařů těch třicet minut, co jsem strávil s Venuší, totiž nezapomenu do smrti.

Více o výstavě najdete zde.Klíčová slova: reflex, muzeum, venuse


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,040
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější