nahoru

České století: Neotřelý pohled na krizi roku 1938

Jaroslav Šajtar3. listopadu 2013 • 13:00
České století
České století
• foto: 
Česká televize

V rámci projektu České televize České století, který vytvořila autorská dvojice Pavel Kosatík a Robert Sedláček, uvidíme dnes večer více než hodinové dílo Den po Mnichovu.

Zdálo by se, že o osudových zářijových dnech osmatřicátého roku, našem národním traumatu, už bylo řečeno a napsáno vše. To si autoři nepochybně uvědomovali, a proto ke zpracování přistoupili velmi neortodoxně, bez jakéhokoli ideologického balastu. Jádro tkví v konfliktu mezi generály a vysokými důstojníky odhodlanými bránit Československo za každou cenu a chladně, zato však z hlediska dlouhodobé perspektivy kalkulujícím prezidentem Edvardem Benešem. Nejrozhodnějším Benešovým odpůrcem se stal armádní generál Lev Prchala, velitel IV. armády, mající v případě konfliktu s Německem bránit jižní Moravu, jenž dokonce chtěl kapitulantského prezidenta svrhnout – nakonec nikdy neuskutečněným – vojenským převratem.

Plukovníka Emanuela Moravce, profesora Vysoké školy válečné a známého prvorepublikového vojenského publicistu, publikujícího pod pseudonymem Stanislav Yester, výborně ztvárnil Daniel Landa, jemuž byla tato role napsána doslova na tělo.

Je nutno konstatovat, že zatímco herci ztělesňující vojáky jim jsou dokonce i podobní, o politicích to bohužel říci nelze. Pamětníci, kteří mají ještě před očima Vávrovy Dny zrady, v nichž Beneše mistrovsky zahrál Jiří Pleskot, jenž zachytil i jeho dikci, si jistě neodpustí komparaci.To ovšem nesnižuje záslužnost celého projektu.

Snímek končí svatbou Emanuela Moravce, který po Mnichovu prodělal zázračný obrat a z energického obránce republiky se přeměnil v nejodpornějšího a nejnenáviděnějšího kolaboranta protektorátu, za účasti nacistických pohlavárů. I tak tehdejší, vzrušená doba deformovala charaktery.

Jaroslav ŠajtarMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější