Archív

Zpět na článek

Co všechno musí (a mělo by) mít vaše kolo?

1 komentářů

pnevsimal
21. července 2012 • 00:09
Dobrý den, všechny uvedené rady a doporučení jsou zřejmé a myslím, že i známé ale pouze pasivní. Podle mých zkušeností chybí jak na silnicích, cyklostezkách tak i v terénu znalost a snaha cyklistů dodržovat alespoň nějaká pravidla. Můžeme samozřejmě diskutovat o úrovni v ČR, ale při řízení motorových vozidel pravidla platí, někdo stanovuje podmínky pro účastníka silničního provozu, někdo je kontroluje a chyby nějak trestá atd. Na kolech speciálně v létě se dějí zvěrstva! Většina lidí posadíc se na kolo si myslí, že si může dovolit všechno. Málokdo si uvědomí, že nesedí jako obvykle v oplechovaném autě. Bohužel ale je nutné přijmout chování řidičů aut k cyklistům v této zemi jako axiom. To nikdo krátkodobě nezmění a podle toho je nutné se na kole chovat. Když vidím na relativně frekventované silnici rodiče s dvěma malými dětmi na kolech a ani jeden z nich není moc schopen udržet přímí směr jízdy, tak se mi ježí všechny chlupy na těle. Když jsem velmi dávno začínal se závodní cyklistikou tak existovala velmi přísná výchova jak se na kole chovat. Řidič motorového vozidla v ČR neumí a nechce předvídat jak se může cyklista zachovat a jaké jsou jeho cyklistické schopnosti a jaký je stav vozovky v dráze cyklisty. Podle toho vypadají statistiky nehod cyklistů v této zemi. Většina cyklistů se však neumí chovat ani vůči sobě (předjíždění, jízda za někým kdo tom neví, "závodění" jak to viděli v televizi, atd.). Pár jízd po cyklostezkách mně přesvědčilo, že na těch silnicích platí alespoň nějaká pravidla a už na cyklostezku nikdy nepojedu, protože se odmítám válet na zemi s ignoranty fyzických zákonů. Když jsem závodil tak na kole skoro nikdo nejezdil, dnes je to moderní a in a každý prodejce kol valí do hlavy to jak má vypadat správné kolo a další vybavení. Nevidím nikoho, kdo by chtěl říct jak má vypadat a chovat se jezdec. Kolo a jeho stav to za jezdce samo nezvládne!!!

PN