Komentáře

Zpět na článek

Zdražit jízdné v Praze? Určitě ano, je absurdně levné, ale chce to mezi zpovykané Pražáky rozložit jinak

23 komentářů

Bruno Ferari
29. února 2024 • 17:23
Co je cilem? Nahnat lidi do MHD a tak na to pujdeme pres zdrazovani? To nebude fungovat...
martinluciferking
25. února 2024 • 17:26
Jen to zdražte, už takhle se na to spousta lidí vybodla a jezdí do práce autem, teď budou silnice ještě ucpanější.
Každý den ušetřím 50 minut svého volného času když jedu autem.
Jakub Bareš
24. února 2024 • 18:43
Roční kupón se populisticky zlevňoval, tak, aby vyšel na 10,- Kč denně, a není to tak dávno. Už nevím, kolik stál předtím, 4500? 4750? Tak nějak. Argumentovalo se přitom podporou hromadné dopravy.
Miloslav Podhola
24. února 2024 • 17:37
Pro autora předestřené úvahy.
Kde si myslite, že vedení Prahy bere peníze na nové investice a jízdné MHD?
Když budete přemýšlet, dojde vám, že z daní, které se v prosperující Praze vybírají od pracujících občanů.
Uživatel_5576248
24. února 2024 • 09:02
Naprosty souhlas. Jeden jezdi za 3,5 za celý den a jen jedna jizda na listek tusim 42kc? To je totalne na palici.mimoprazsky je tak motivovan po Praze jezdit autem.
Josef Franz Menoušek
24. února 2024 • 18:55
@Uživatel_5576248 A co je "Pražákům" do vás z venkova ? Lítačku si můžete koupit také !
Uživatel_5809423
24. února 2024 • 09:01
A nefunguje to spíš tak, že když těch 10 korun zaplatí např 500000 lidí, tak je to dost na to, aby ta služba fungovala i včetně modernizace? Máte nějaké konkrétní propočty, když to kritizujete?
Pavel Maleček
25. února 2024 • 06:22
@Uživatel_5809423 - 3650x500 000 je sice pěkná sumička cca 1,8 miliardy, ale celkové roční náklady na pražskou MHD pokrývá ani ne z desetiny. Ty v r. 2022 byly ve výši 24,1 miliardy.
Platit si pražáci MHD z jízdného, tak v Praze jezdí koňka a sotva mezi Národním divadlem a Florencí.
Pavel Maleček
24. února 2024 • 07:04
Takže pražák si může v MHD celý den vozit zadek za cenu pár rohlíků a já, dle pražáků vidlák, co jim ale vyrábí většinu z toho co zkonzumují, takže beze mne by pošli hlady, žízní a zimou (či horkem), o mých daních pražáky kdovíjak rozfofrovaných nemluvě, za využití pražské MHD vysolím 10x vyšší částku. A to vůči pražákovi jen za zlomek dne.
Proto jménem všech občanů co v Praze nebydlí či denně nepracují žádám, aby pro nás byla pražská MHD zdarma. V prd poklesu tržeb to najde jen echtes šťouravý účetní a zpovykaní pražáci nám venkovanům aspoň zčásti vrátí to, co pro ně děláme ... a oni nás teď za to přes MHD ještě oškubou ... tak to tedy ne soudruzíí, pardon Piráti v té na prachy žumpě, co se pražskou radnicí a MHD nazývá.
pekina
24. února 2024 • 09:26
@Pavel Maleček
Ja se nehadam, jen ale by se mely uvadet vsechny argumenty - v Praze je jinak nejdrazsi (krome MHD) uplne vsechno. Benzin, najmy, sluzby, i ty rohliky a jine potraviny. Takze co s tim udelate 😁?
viktor viktor
24. února 2024 • 10:35
@Pavel Maleček …Proto pražáci podporují fialovce a rudé Hradčany. Zdražíte MHD a ODS prohraje volby…Co teď ? Babo raď .
Josef Franz Menoušek
24. února 2024 • 18:59
@Pavel Maleček Převelice se mýlíte ! Lítačku na rok si můžete koupit i když bydlíte v Horní Dolní . . . ps Váš příspěvek je velice hloupý !
Pavel Maleček
25. února 2024 • 06:06
@Josef Franz Menoušek - netušil jsem že mě někdo vezme vážně. Vč. toho, že mám za v roce pár svezení pražskou MHD zaplatit jako pražák za celoroční lítačku ...
Tomáš Kostelecký
29. února 2024 • 00:09
Podívej hochu, v Praze už rodilého pražáka " křtěného Vltavou", téměř nepotkáš. Kam se podíváš, všude buran a vidlák, včetně poloviny populace Moravy. Magistrát , řepák vedle řepáka. A ty tvoje kydy, to je jen nasr anost, že ses ještě do Prahy nedokázal nasáčkovat.@Pavel Maleček
Renata Amadi
24. února 2024 • 02:48
Chápu, že vy s tím souhlasíte. Ale každý nemá platy jako vy..
Uživatel_5556600
24. února 2024 • 00:06
To je k nevíře. Celý svět se potýká s auty... A pan Buchert chce destruovat to, co funguje. On MHD zdrazí. Génius.
Libor Krajíček
23. února 2024 • 23:55
Kdykoliv po r. 1990 chtěla ODS zvýšit v Praze jízdné, ozval se řev progresivních levičáků rudého i zeleného zbarvení z důvodů sociálních i environmentálních. Aktuálně doprava v Praze trpí neblahým působením Pirátů a do min. voleb i Jéni Sobě. Pražskou MHD jezdím denně od r. 1976, takže mohu srovnávat. Obávám se, že její kvalita má svůj zenit už za sebou.
LUF3
23. února 2024 • 23:37
Z jízdného se uhradí 15% ceny MHD zbytek jde z daní. Klidně zdražit jízdné ale snížit daně.
richard richard
23. února 2024 • 22:48
Prazska MHD je smesne levna a v zasade velmi kvalitni. Zdrazit jiste lze, souhlasim s argumentaci clanku.
Nesouhlasim s tim, ze Prazaci jsou zpovykani. Nejsou. V Praze je nejmene 500.000 naplav, kde "sedmicka" znamena spoj jednou denne v 7 z Bradavic do Kozochlup.
Uživatel_223380
23. února 2024 • 19:43
Já si myslím, že je to, slovo vymysleli prezidenti Klaus a Zeman (které dnes podezřívám z něčeho jiného, než upřímnosti.

Pokud se týká zdražení jízdného, nelze to vzít plošně. Někteří rodiče nejsou movití a 2děti chodí do školy. Já bych navrhovala, aby se jízdné (možná) zvýšilo. Ale rozumně. Já jsem měla tramvajenku (pro Brňáky šalinkartu) - obojím lze jezdit i autobusem a v Praze přes přívoz - aspoň to před pár lety šlo - z Bubenče do Tróje.
Ale, mám-li být upřímná, šla jsem na střední školu v roce 1968. A už v roce 1970 jsem si musela začít na tramvaje ku vydělávat, protože rodiče se oba nějak znelíbili svým zaměstnavatelům a tátovi se otevřela tubera, kterou získal v průběhu 2.sv.v. neboť byl Žid (byl s bratrem schován u příbuzných, ale neměli na ně příděl) a sestra šla studovat do Kroměříže. Takže na VŠ už jsem si vydělával sama na sebe.
Myslím si, že ani dnešním studentům by podobná postše­desá­tosmič­ková zkušenost nevadila.
Saša Krach
23. února 2024 • 19:26
Co je v Praze nejlep­ší..­..Do­prava😁
Jiri Dolezel
23. února 2024 • 18:20
Slysel jsem argumenty pro levne MHD, aby to motivovalo pracujici k jezdeni MHD misto (drazsim ale pohodlnejsim) autem.
Uživatel_223380
23. února 2024 • 19:54
@Jiri Dolezel To se mi zase zdá dost rozumné. Ale jistě nelze pro lidi dopravující se autem levnější jízdenku. Zejména to chce parkoviště s přiměřenou cenou (nebo pasažérům udělit výjimku z ceny jízdenky MHD, což by hlavně nesplnilo účel, o kterém je řeč; já nejsem přítel výjimek).