Zajímavosti

Zpět na článek

Mistr Jan Hus: Plodný autor, z něhož by feministky omdlely. Před 605 lety skončila na hranici velká osobnost

11 komentářů

Uživatel_5411019
4. května 2024 • 15:36
"potrestej ji nikoli kyjem ale metlou" Nevím co by se mohlo na tom feministkám nelíbit, vysloveně humanistický postoj!
reproman
4. května 2024 • 15:22
@Hulin No More Víte co. Ono v kontextu té doby šlo vlastně o zmírnění.
To je podobné jako starozákonní "oko za oko, zub za zub, spáleninu za spáleninu." Tam šlo taky o mírnění pomsty. Aby kvůli rozbitému nosu nedošlo na vyvražďování. Tohle my dnes chápeme z našeho pohledu jen s velkými potížemi. Ve skutečnosti to ale tehdy byl pokrok. Trest nesměl být krutější než provinění.
reproman
4. května 2024 • 14:43
Husa si přivlastňuje kdekdo, aniž by pochopil zbla z jeho učení.
Hus byl především oddaný katolík a usiloval o nápravu katolicismu, ne o jeho náhradu či dokonce zrušení.
Jeho upálení bylo pouze vyřizování věroučných rozporů uvnitř katolické církve, mezi Husem jako katolickým knězem, a papežským stolcem. Nic víc.
Kdejaký národovec z něj dříve i dnes dělá bojovníka za češství, proti katolické církvi, německé nadvládě a podobně.
(A mimochodem, zobrazujeme ho jako vysokého a hubeného. Ve skutečnosti prý v dopise z Kostnice sám sebe popisoval: "Jsem tak tlust, že mne musejí na mezku voziti...")

Nejsem žádný historik, tak to berte jen jako mé soukromé dojmy.
reproman
4. května 2024 • 19:34
@Hulin No More Proboha... Nechtěl jsem nikoho poučovat.
Hulin No More
4. května 2024 • 18:05
@reproman nejenže měli nabráno, mega hlavní roli sehrál Ježíš. Bibli čtu denně, ale stejně jste mi musel vyložit Husa vy. Tak ještě jednou díky
reproman
4. května 2024 • 16:57
@Hulin No More Jo takhle... Tak pardon.
Ale von Novej zákon je dnes taky pro nás španělská vesnice. Totální.
Ale psali ho Židi co se zrovna stali úplně prvníma křesťanama. Jen v tu dobu už měli malinko nabráno řecké a římské kultury.
Hulin No More
4. května 2024 • 15:47
@reproman ale přesně tak to myslím 😁 starý zákon psali židé, novy zákon křesťané.
Hulin No More
4. května 2024 • 15:46
.....
reproman
4. května 2024 • 15:36
@Hulin No More Prdlajs. To je starozákonní a tedy židovský text.
Hulin No More
4. května 2024 • 15:34
@reproman No jasně, oko za oko... Náprava židovství křesťanstvím. Teď už tomu rozumím. Děkuji!