Donald Trump, americký prezident

Donald Trump, americký prezident Zdroj: Reuters

Drahé prezidentování. Donald Trump prý kvůli úřadování v Bílém domě ztratil miliardy

Prezidentský úřad stál Donalda Trumpa "miliardy dolarů", částečně vyplacených za advokáty najaté kvůli soudním sporům vyvolaným opozicí. Prezident USA to podle televize NBC prohlásil během úterní cesty do pennsylvánského města Monaca. "Být prezidentem mě stálo majetek, každý den mě někdo žaluje" řekl šéf Bílého domu.

Trump kritizoval své protivníky, kteří mu mají za zlé, že za pobyt v jeho hotelech mu platí velké sumy členové cizích delegací včetně kontroverzního saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. "A co těch pět miliard, které ztrácím? Vždyť prezidentský úřad mě možná stojí tři až pět miliard dolarů (až 116 miliard korun). Je mi to ale jedno, když je člověk bohatý, nezáleží na tom. Prostě chci odvést skvělou práci," prohlásil Trump.

Sumu, na kterou se prezident odvolává, je prakticky nemožné ověřit, komentovala prezidentovy výroky americká televize. Trump totiž odmítá zveřejnit svá daňová přiznání a navíc podle NBC v minulosti informace o svém jmění značně přeháněl.

Prezident si postěžoval, že je popotahován za své výdělky. Americké soudy, většinou na popud opozičních politiků nebo aktivistů, zkoumají obchodní praktiky prezidentova washingtonského hotelu a jeho údajně problematické příjmy z pobytu zahraničních státníků. Ústava zakazuje prezidentovi přijímat dary či platby ze zahraničí bez schválení Kongresu. Prezident se hájí tím, že od nástupu do funkce spravuje hotel fond vedený jeho dvěma syny.

"Žalují mě za výdělky. Nikdo se ale nepodívá na Obamu, který za knihu dostal 60 milionů dolarů (1,4 miliardy korun). To má být OK, přestože nikdo v dějinách takové peníze za knihu nedostal," řekl Trump.

Manželé Barack a Michelle Obamovi podepsali předloni s vydavatelstvím Penguin Random House smlouvu na novou knihu za 65 milionů dolarů. Klauzule, zakazující hlavě státu inkasovat peníze kvůli střetu zájmů, se ale vztahuje na prezidenty v úřadu, nikoli na soukromé osoby, jimiž Obamovi nyní jsou, upozornila NBC.