Zeman se kvůli výměně ministra kultury v úterý sejde s Babišem a Hamáčkem v Lánech | Reflex.cz
nahoru

Zeman se kvůli výměně ministra kultury v úterý sejde s Babišem a Hamáčkem v Lánech

ČTK28. června 2019 • 14:20
Koalice pokračuje. Zatím. Premiér Andreje Babiš (ANO) slíbil vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD), že se pokusí přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby odvolal Antonína Staňka z postu ministra kultury.
Koalice pokračuje. Zatím. Premiér Andreje Babiš (ANO) slíbil vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD), že se pokusí přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby odvolal Antonína Staňka z postu ministra kultury.
• foto: 
ČTK

Prezident Miloš Zeman přijme v úterý v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu ČSSD a místopředsedu vlády Jana Hamáčka. Schůzka se uskuteční v 17:00, uvedl dnes na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Babiš po dnešní schůzce s Hamáčkem uvedl, že chce s prezidentem projednat situaci ohledně výměny ministra kultury.

O týden později, v pátek 12. července, má Zeman podle mluvčího v plánu setkat se s Hamáčkem a ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD), na jehož odvolání z čela ministerstva ČSSD trvá. Zeman ve čtvrtek řekl, že se je chce pokusit usmířit. Současně ale dal najevo, že situaci urychleně řešit nebude.

Prezident je od dnešního dne na dovolené na Vysočině v Novém Veselí.

Ústava podle Zemana nestanovuje lhůtu, kdy má ministra odvolat. Podle ústavních právníků ale musí prezident podle výkladu ústavy vyhovět premiérovi bez zbytečného odkladu. ČSSD mluví o možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by prezident s výměnou nadále otálel. Babiš ale dnes uvedl, že je potřeba situaci řešit jiným způsobem, nejlépe jednáním. Hamáček ve čtvrtek po schůzce se Zemanem a po jednání vedení sociální demokracie řekl, že se Česká republika dostala na hranu ústavní krize.

Trump a Putin jednali o kontrole zbrojení, zahrnující i Čínu
Alkohol ve fotografiích: Podívejte se, jak Češi pili na přelomu tisíciletí

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější