Zeman na návštěvě Číny řekl novinářům, že jeho čínský poradce Jie Ťien-ming není ve vězení | Reflex.cz
nahoru

Zeman na návštěvě Číny řekl novinářům, že jeho čínský poradce Jie Ťien-ming není ve vězení

ČTK28. dubna 2019 • 11:01
Prezident Miloš Zeman jednal v Číně se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
Prezident Miloš Zeman jednal v Číně se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
• foto: 
Twitter / Jiří Ovčáček

Poradce českého prezidenta Jie Ťien-ming, kterého čínské úřady vyšetřovaly kvůli podezření z hospodářské kriminality, není podle hlavy státu Miloše Zemana ve vězení. Řekl to dnes v Pekingu českým novinářům na závěr své páté návštěvy Číny. S poradcem, kterého i přes vyšetřování odmítl odvolat, se nesetkal.

„Byl jsem informován, že můj poradce není ve vězení. Jestliže není ve vězení a jestliže naopak vyjednává právě se společností CITIC o odkupu některých majetkových podílů, tak z toho logicky vyplývá, že je na svobodě,“ řekl Zeman. Dodal, že se nesetkali, protože nebyl čas.

Jie Ťien-ming byl zakladatelem a předsedou společnosti CEFC, která v České republice oznámila mnohamiliardové investice. Ještě před jejich dokončením ho ale čínské úřady začaly vyšetřovat. Podezíraly ho z hospodářské kriminality. Zeman ho opakovaně odmítl z funkce poradce odvolat do doby, než bude z něčeho reálně obviněn nebo odsouzen. Aktiva CEFC poté převzala čínská státní společnost CITIC. S jejich zástupci Zeman během své nynější návštěvy v Pekingu jednal.

Zeman se v Pekingu sešel s Putinem na konferenci o čínské Hedvábné stezce
CIA si založila účet na Instagramu a sdílela tajemnou fotku. Za den získala 50 tisíc…

ČTK


Klíčová slova: Miloš Zeman, Čína, poradce, vězení, CEFC


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,060
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější