nahoru

Terorismus na Srí Lance: Při útocích na kostely a hotely přišlo o život více než 200 lidí

ČTK 21. dubna 2019 • 09:30
Terorismus na Srí Lance: Při útocích na kostely a hotely přišlo o život více než 200 lidí
foto: Reuters

Při osmi útocích na Srí Lance dnes podle tamní policie přišlo o život 207 lidí a 450 lidí utrpělo zranění. Mezi mrtvými je podle ministerstva zahraničí přes 20 cizinců. Patří k nim jeden občan Číny a Nizozemska, národnost ostatních zatím není jasná. Podle českých úřadů Češi nejsou mezi postiženými. Zatčeno bylo sedm podezřelých. Cílem se staly tři křesťanské kostely, tři luxusní hotely, policisté a ubytovna. Až na jeden útok na východě ostrova se ostatní soustředily na Kolombo a jeho okolí. Útoky odsoudili světoví politici i papež, německá kancléřka Angela Merkelová poukázala na to, že cílem byla velikonoční shromáždění věřících. Srílanské úřady zavedly přísná bezpečnostní opatření včetně zákazu vycházení a posil ostrahy kostelů i dopravní infrastruktury.

Ráno místního času byly napadeny dva katolické a jeden evangelický kostel. Všechny byly v tu dobu plné věřících, kteří přišli na mši o Velikonoční neděli. Křesťané tvoří na Srí Lance, kde se většina obyvatel hlásí k buddhismu, asi sedmiprocentní menšinu. Terčem útoků byl kostel sv. Antonína v Kolombu, sv. Šebestiána v Negombu ležícím 35 kilometrů severně od metropole, a evangelický kostel ve městě Batticaloa, jež se nachází na východě ostrova.

Ještě dopoledne pak další výbuchy otřásly třemi pětihvězdičkovými hotely v Kolombu Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury. Po poledni pak sedmý výbuch na jižním okraji Kolomba zabil dva lidi a ještě později osmý útok sebevražedného atentátníka připravil o život tři policisty. Nemocnice jsou plné zraněných, úřady povolaly zdravotníky, kteří nebyli ve službě, a požádaly, aby lidé darovali krev.

Náměstek ministra obrany Ruvan Vidžavardene na tiskové konferenci označil útoky za teroristický čin. Byl také vyhlášen zákaz vycházení a zablokovány sociální sítě s cílem zabránit šíření poplašných zpráv. Domácí letecká doprava byla přerušena, mezinárodní letiště zůstalo v provozu, avšak s dodatečnými bezpečnostními opatřeními. Ta se týkají také železniční dopravy. Kontroly jsou na nádražích a v noci na trať nebudou moci poštovní vlaky. V pondělí a úterý budou uzavřeny školy a byly vyhlášeny volné dny. Univerzity zůstanou zavřeny do odvolání. V úterý se má mimořádně sejít parlament, do ostrahy i vyšetřování se zapojí armáda.

Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže v bezpečí. Na ostrově je podle jeho odhadu 300 až 400 Čechů, podle českého ministerstva zahraničí je v dobrovolné cestovní databázi DROZD na Srí Lance zaregistrováno 92 Čechů. Velvyslanec ČR v Dillí Milan Hovorka sdělil, že mezi oběťmi ani zraněnými nejsou občané ČR, avšak situace se může změnit.

Podle zatím předběžných informací je mezi mrtvými cizinci jeden občan Číny a Nizozemska. Srílanské ministerstvo zahraničí hovoří o 22 mrtvých cizincích, avšak vychází spíše než z jejich identifikace z barvy jejich pleti.

Na tragické události na Srí Lance reagovala řada politiků i papež František. "Se smutkem jsem přijal zprávu o těžkých útocích, které dnes, v den velikonoční, přinesly zármutek a bolest v několika kostelech a na dalších místech setkání na Srí Lance," řekl v poselství Městu a světu.

Český prezident Miloš Zeman kondoloval v dopise svému srílanskému protějšku Maithripalovi Sirisenovi, místopředseda vlády Jan Hamáček řekl, že je ČR připravena pomoci, ministr zahraničí Tomáš Petříček upozornil, že je českým turistům k dispozici ambasáda v Dillí a honorární konzulát v Kolombu.

Předseda Evropské unie Jean-Claude Juncker hovořil o "hrůze a smutku", britská premiérka Theresa Mayová je označila za "opravdu děsivé akty násilí". Ruský prezident Vladimir Putin ujistil, že Moskva zůstává partnerem v boji proti mezinárodnímu terorismu. Americký prezident Donald Trump kondoloval jménem amerického národa. "Jsme připraveni pomoci," napsal v reakci. "Je šokující, že lidé shromáždění k oslavě Velikonoc se stali terčem úmyslných útoků," reagovala Merkelová. Francouzský prezident Emmanule Macron útoky označil za ohavný čin a vyjádřil solidaritu s občany Srí Lanky.

ČTK


Klíčová slova: terorismus, kostel, zprávy, útoky, Srí LankaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.