nahoru

Chystá se Izrael na válku? Premiér Netanjahu ji může nově vyhlásit i bez souhlasu parlamentu

ČTK 2. května 2018 • 14:05
Benjamin Netanjahu nyní nově může v extrémních případech vyhlásit válku i bez souhlasi parlamentu
Benjamin Netanjahu nyní nově může v extrémních případech vyhlásit válku i bez souhlasi parlamentu
• foto: 
Reuters

Izraelský parlament v pondělí schválil novelu zákona, která umožňuje premiérovi Benjaminu Netanjahuovi vyhlásit válku jen se souhlasem ministra obrany. Dříve musel rozhodnutí schválit celý kabinet, uvedl k tomu zpravodajský server Al-Džazíra. Ve prospěch novely se vyslovilo 62 zákonodárců, proti jich bylo 41. Premiér Netanjahu a ministr obrany Avigdor Lieberman mohou díky změnám vyhlásit válku "v extrémních případech".

Novela byla schválena krátce před mimořádným premiérovým projevem v televizi, kde Netanjahu prohlásil, že Írán utajoval svůj jaderný program. Íránská státní televize označila Netanjahuův projev za propagandu. Podle izraelského listu Haarec byl zákon schválen až při třetím čtení.

Server televize Al-Džazíra připomíná, že nyní by k vyhlášení války Netanjahu sice potřeboval souhlas ministra obrany Liebermana, v minulosti se ale několikrát stalo, že premiér zastával i funkci ministra obrany. Příkladem jsou někdejší izraelští předsedové vlády David ben Gurion, Menachem Begin, Jicchak Rabin, Ehud Barak a Šimon Peres.

Netanjahu: Dokument Íránu nebrání získat znalosti potřebné k výrobě jaderných zbraní

Netanjahuův pondělní projev se uskutečnil na pozadí snahy Spojených států a jejich spojenců na Blízkém východě pozměnit jadernou dohodu, kterou v roce 2015 uzavřel Írán s USA, Francií, Ruskem, Německem, Čínou, Británií a EU. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Irán ale podle Netanjahua po podpisu dohody tajně uchovával dokumenty o svém jaderném programu Amad, který přerušil v roce 2003.

Netanjahu je jedním z hlavních kritiků jaderné dohody a tvrdí, že dokument Íránu nebrání získat znalosti potřebné k výrobě jaderných zbraní. Izraelský premiér rovněž uvítal stanovisko amerického prezidenta Donalda Trumpa, který několikrát řekl, že Spojené státy jadernou dohodu s Íránem vypoví, pokud nebude změněna.

Trump: Bílý dům měl o Íránu pravdu

Trump Netanjahua za projev pochválil s tím, že spolu s dalšími nedávnými událostmi jeho obsah dokazuje, že Bílý dům měl o Íránu "stoprocentní pravdu".

V USA se uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní. Zda Spojené státy obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu, musí americký prezident tentokrát rozhodnout do 12. května.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.