
Server televize Al-Džazíra připomíná, že nyní by k vyhlášení války Netanjahu sice potřeboval souhlas ministra obrany Liebermana, v minulosti se ale několikrát stalo, že premiér zastával i funkci ministra obrany. Příkladem jsou někdejší izraelští předsedové vlády David ben Gurion, Menachem Begin, Jicchak Rabin, Ehud Barak a Šimon Peres.
Netanjahu: Dokument Íránu nebrání získat znalosti potřebné k výrobě jaderných zbraní
Netanjahuův pondělní projev se uskutečnil na pozadí snahy Spojených států a jejich spojenců na Blízkém východě pozměnit jadernou dohodu, kterou v roce 2015 uzavřel Írán s USA, Francií, Ruskem, Německem, Čínou, Británií a EU. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Irán ale podle Netanjahua po podpisu dohody tajně uchovával dokumenty o svém jaderném programu Amad, který přerušil v roce 2003.
Netanjahu je jedním z hlavních kritiků jaderné dohody a tvrdí, že dokument Íránu nebrání získat znalosti potřebné k výrobě jaderných zbraní. Izraelský premiér rovněž uvítal stanovisko amerického prezidenta Donalda Trumpa, který několikrát řekl, že Spojené státy jadernou dohodu s Íránem vypoví, pokud nebude změněna.
Trump: Bílý dům měl o Íránu pravdu
Trump Netanjahua za projev pochválil s tím, že spolu s dalšími nedávnými událostmi jeho obsah dokazuje, že Bílý dům měl o Íránu "stoprocentní pravdu".
V USA se uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní. Zda Spojené státy obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu, musí americký prezident tentokrát rozhodnout do 12. května.