nahoru

Nikulin, kterého Česko vydalo do USA, se při lékařské prohlídce prý pokusil utéct. Soud jednání odložil

ČTK4. dubna 2018 • 21:18
Jevgenij Nikulin se prý pokusil utéct během lékařské prohlídky v USA
Jevgenij Nikulin se prý pokusil utéct během lékařské prohlídky v USA
• foto: 
Foto ara

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin, kterého do USA minulý týden vydala Česká republika, se podle svých strážců pokusil o útěk. Kalifornský federální soud, který měl ve středu rozhodnout o jeho případné vazbě, nakonec projednání kauzy odložil, informovala agentura Bloomberg.

Nikulin byl podle svědků dopraven do soudní síně v poutech. Ozbrojení dozorci to zdůvodnili jeho agresivním chováním. Nikulin měl podle agentury Bloomberg 30. března podstoupit lékařskou prohlídku. Prý se ale vzpouzel a došlo k potyčce, po níž se pokusil o útěk. Státní žalobci o tom ve středu informovali soud.

Nikulinova právní zástupkyně chtěla, aby jejímu klientovi byla pouta odebrána, a svou žádost odůvodňovala tvrzením, že "nevinný obžalovaný má právo na zacházení s úctou a důstojností". Obhajoba také zpochybnila Nikulinovu zdravotní a duševní způsobilost pro další řízení.

Soudkyně nakonec jednání odložila; nový termín zatím nebyl stanoven. Podle agentury Bloomberg by měl soud zasednout do konce dubna.

Nikulin nebyl v dobrém stavu

Podle očitých svědků Nikulin předstoupil před soud v nedobrém stavu, byl pohublý a bledý. Jednání sledoval pozorně a choval se klidně bez známek agresivity. Na dotaz soudkyně po výši jeho majetku Nikulin odpověděl, že v USA žádný nemá. Jednání trvalo jen krátce a Rus mluvil prostřednictvím tlumočnice.

Třicetiletý Nikulin si dnes měl vyslechnout rozhodnutí o případné vazbě a o možné kauci. Podle zveřejněného obvinění se dopustil průniku do počítačového systému, poškození chráněného počítače, krádeže identity a obchodování s prostředky pro neoprávněný přístup do počítačových systémů. Nikulin se před soudem v San Francisku poprvé objevil minulý týden v pátek, krátce po deportaci z Česka, kdy prohlásil, že se cítí nevinen.

Pokud bude odsouzen, hrozí Nikulinovi v USA víc než 30 let vězení a pokuta přesahující jeden milion dolarů (20,6 milionu Kč).

ČTK
Diskuse ke článku