Královnina švagrová si na oběd s Meghan Markleovou vzala rasistickou brož. Musela se omluvit | Reflex.cz
nahoru

Královnina švagrová si na oběd s Meghan Markleovou vzala rasistickou brož. Musela se omluvit

Johana Kudrnová26. prosince 2017 • 10:00
Brož s mouřenínem vyvolala poprask v britských médiích.
Brož s mouřenínem vyvolala poprask v britských médiích.
• foto: 
Twitter

Manželka bratrance britské královny Alžběty II. si na předvánoční oběd v Buckinghamském paláci, jehož se účastnila i nastávající prince Harryho Meghan Markleová, vzala tradiční brož zobrazující mouřenína. Média jí obvinila z rasismu a nevhodnosti vzhledem k částečnému afro-americkému původu Markleové. Princezna z Kentu se následně veřejně omluvila.

Hosté královniny večeře byli bulvárními novináři zachyceni ve středu při příjezdu do paláce. Kromě tradičního rozplývání se nad podobou princezny Charlotte a její prababičky si ovšem pozorní všimli nezvyklého detailu na kabátu princezny z Kentu, jež měl potenciál vydat na několikadenní aférku. Modrá krev s kapkou rasismu je pro Brity výbušnou směsí, které často prostě nemohou odolat.

O co tedy jde? Na obrázku dobře patrná a relativně masivní brož patří mezi módní šperk, oblíbený především v 17. a 18. století. Motiv mouřenína (ang. blackamoor) se v této době často objevoval také na dekorativních předmětech. Není se čemu divit. Stejně jako se Evropané s otevíráním se Japonska v 19. století zbláznili do všeho orientálního a sakury a gejši zdobily paláce na celém kontinentu, s objevováním Afriky o dvě staletí dříve přišli do kurzu mouřenínové.

Jak vypadá láska: Princ Harry a Meghan Markleová na zásnubních fotografiích

Nyní se tedy nabízí logická otázka. Může být historická šperk vůbec rasistický? Zcela určitě ne viděno dobovým prizmatem. Na druhou stranu volba tohoto doplňku na setkání s Markleovou příliš taktně vzhledem k tomu, kolik toho o původu mladé Američanky bylo v posledních týdnech napsáno, také nepůsobí.

Princezna z Kentu se navíc s médii ohledně svých údajných rasistických postojů střetla už v minulosti. V roce 2004 měla v newyorské restauraci zakřičet na skupinu příliš hlučných Afroameričanů, aby se „vrátili zpátky do kolonií“. Nařčení popřela. V reakci na pobouření ohledně brože mouřenína mluvčí princezny tlumočila její omluvu všem, kterých by se snad mohla svým konáním dotknout. Mladý pár se k pseudoaféře z pochopitelných důvodů nevyjádřil.

Princezna z Kentu, před sňatkem známá jako baronka Marie Christine von Reibnitz se narodila v roce 1945 v Karlových Varech. Rodina jejího otce patřila k německé aristokracii, rodina matky k maďarské. Za prince z Kentu, královnina bratrance, se provdala v roce 1978 ve Vídni.

Co nevíte o královně Alžbětě: Neuvěřitelné výsady britské panovnice
Sabrina Harisová 20. prosince 2017 • 15:55

Co nevíte o královně Alžbětě: Neuvěřitelné výsady britské panovnice

Satelitní snímky, které ukazují dokonalou symetrii. Podívejte se na Zemi jinýma očima
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější