nahoru

Česko má nového spojence v boji proti uprchlickým kvótám. Odmítá je rakouský premiér Kurz

Daniel Baret16. prosince 2017 • 15:30
Česko má nového spojence v boji proti uprchlickým kvótám. Odmítá je rakouský premiér Kurz
foto: Profimedia.cz

Naši jižní sousedé budou mít od pondělí novou koaliční vládu, kterou vytvoří ve volbách vítězná Rakouská lidová strana a Svobodná strana Rakouska. Bude to mít i velmi výrazný dopad na to, jak se v Evropě jednotlivé státy dívají na kontroverzní a nefunkční přerozdělovací uprchlické kvóty. Ty totiž odmítá jak nový rakouský premiér Sebastian Kurz (31), tak jeho koaliční partneři.

Kurz se v pátek připojil k Česku, Maďarsku a Polsku, které kvóty odmítají a hrozí jim za to žaloba od Evropské komise. Proti kvótám je nejenom nový rakouský předseda vlády, ale také koaliční Svobodní. Ti razí velmi tvrdou migrační politiku a jsou proti masovému přijímání dalších uprchlíků v zemi.

„Budeme pracovat na změně chybné politiky EU k uprchlíkům. Kvóty skutečně nefungují,“ prohlásil Kurz po summitu Evropské unie v Bruselu.

Tata Bojs a (dvakrát) vyprodaná Archa
Martin Straka 16. prosince 2017 • 13:29

Tata Bojs a (dvakrát) vyprodaná Archa

Podle původní dohody zemí EU z roku 2015, která platí i pro Českou republiku, se mělo „přerozdělit“ 160 000 uprchlíků zejména z území Řecka a Itálie. Zatím bylo přemístěno jen 32 tisíc těchto lidí. Česká vláda odmítá ale na jakékoli přerozdělování přistoupit, což v minulých dnech potvrdil i nový premiér Andrej Babiš.

Rakousko v roce 2015 přijalo více než 90 tisíc nových azylantů (to bylo při propočtu na počet obyvatel více než Německo či Švédsko). Loni to bylo už ale jenom 37 tisíc lidí a dále chce tento počet snižovat. Obává se zejména rozvratu svého štědrého sociálního systému.

Tři rakouské spolkové země navíc podstatně snížily sociální dávky pro azylanty. Dnes jim dávají 570 euro na osobu, ale oficiální hranice chudoby je v Rakousku určena ve výši 1200 euro. Zájem o emigraci k našim jižním sousedům tak citelně poklesl.

Perla Francouzské riviéry. To je slavný Hotel du Cap-Eden-Roc
Zuzana Šprinclová 7. prosince 2017 • 11:16

Perla Francouzské riviéry. To je slavný Hotel du Cap-Eden-Roc

Kultovní The Chemical Brothers budou hvězdou Metronome Festivalu Prague 2018

Daniel Baret


Klíčová slova: kvóty, Evropská unieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,600
22,570
29,860
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější