nahoru

Šéf filipínské protidrogové centrály perlil: Nechceme na těle kamery. Nás hlídá Bůh!

Daniel Baret 8. prosince 2017 • 13:30
Šéf filipínské protidrogové centrály perlil: Nechceme na těle kamery. Nás hlídá Bůh!
foto: Profimedia.cz

Kamery na těle policistů slouží po celém světě především pro ochranu a také jako důkazní materiál. Pomáhají policistům a mají zabránit nezákonnému postupu. To si ale nemyslí šéf filipínské protidrogové jednotky Joseph Adnol, který tvrdí, že jeho příslušníky hlídá samotný Bůh. Řekl to ve středu na tiskové konferenci, která se uskutečnila v rámci nově nastartovaného třetího kola války proti drogám na Filipínách.

„Já si myslím, že (policisté) nepotřebují mít na těle kameru, naše kamera je Bůh, který nás střeží,“ řekl Joseph Adnol na tiskové konferenci.

Ta byla uspořádána den po oznámení prezidenta Rodriga Duterteho, kterým nařídil policii další kolo nesmlouvavého boje proti drogám. Válka proti drogám byla na dva měsíce přerušena, kvůli zabití několika teenagerů policií, což způsobilo masivní kritiku úřadů a vyvolala požadavky na větší kontrolu policistů, například právě za použití kamer na těle.

Adnol sice přiznal, že někteří policisté zneužívají své pravomoci, ale zavádět kvůli tomu kamery nehodlá. Podle něj není tento technický prostředek nutný a na místo kamer by měli lidé policistům více důvěřovat. Měli by také věřit vnitřnímu programu policie, který špatné příslušníky odhaluje.

Joseph Adnol přišel také s výzvou směrem k samotným policistům: „Jasně jsme zdůraznili, že budeme nadále lidi podezřelé z obchodu s drogami primárně jen zatýkat.“ Chce tak zabránit dalšímu krveprolití.

Podle oficiálních statistik při válce proti drogám zahynulo na Filipínách v poslední době 3900 lidí. Neoficiální statistiky ale hovoří o více než trojnásobku obětí – mělo být zabito až 13 000 osob.

Daniel Baret


Klíčová slova: Filipíny, drogy, válka, policieDiskuse ke článku