ANO dostalo pokutu za volební kampaň, Babišova kniha nebyla označena | Reflex.cz
nahoru

ANO dostalo pokutu za volební kampaň, Babišova kniha nebyla označena

ČTK23. listopadu 2017 • 12:35
Andrej Babiš a jeho kniha O čem sním, když náhodou spím
Andrej Babiš a jeho kniha O čem sním, když náhodou spím
• foto: 
Petr Horník / Právo / Profimedia.cz

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 31.000 korun za knihu předsedy Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím. ČTK to potvrdil mluvčí hnutí Vladimír Vořechovský. O pokutě pro politický subjekt za porušení pravidel volební kampaně dnes informoval předseda úřadu Vojtěch Weis, konkrétní subjekt neuvedl. Části výtisku chyběly informace o zadavateli a zpracovateli.

Úřad udělil za porušení pravidel kampaně i druhou pokutu 27.000 korun nekandidujícímu spolku, který se do kampaně zapojil bez předchozí registrace na zvláštním registru úřadu. Pokuta je pravděpodobně udělena v souvislosti s propagací filmu Selský rozum a knihy Žlutý baron, které jsou kritické vůči Babišovi a na kterých se podílel šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Autoři filmu a knihy založili k usnadnění organizace propagačního turné spolek Svoboda projevu. Úřad v tom však spatřoval zapojení do předvolební kampaně. Patočka ČTK napsal, že zatím o ničem neví.

Proti rozhodnutí lze podat jen správní žalobu k soudu. Oba subjekty musejí zaplatit i 1000 korun náklady řízení. "Předseda kandidujícího subjektu propagoval a rozdával volební materiál, jehož první verze neobsahovala povinné údaje," komentoval Weis v tiskové zprávě pokutu pro politickou stranu. Pokuta mohla být až 100.000 korun. Výše sankce vzala v potaz nápravu ihned po zjištění obviněného, že úřad považuje materiál za součást volební kampaně. Vořechovský ČTK řekl, že pochybení se týkalo prvních 30.000 výtisků knihy z celkových 300.000.

Pravicový Demokratický klub bude hrát ve sněmovně marginální roli. Babiš si ho namaže…

Ve druhém případě dostal pokutu spolek, který nekandidoval, ale zapojil se podle úřadu do kampaně. "Zadal novinovou inzerci celkem pro 61 besed v době od května do července na různých místech ve všech krajích České republiky, které byly spojené s projekcí dokumentárního filmu a prodejem knihy týkající se předsedy subjektu kandidujícího ve volbách do Sněmovny," uvedl Weis. Spolek se podle něj provinil i tím, že bez předchozí registrace zadal 22 kusů plakátů s kampaní v Českých Budějovicích. Pokuta mohla být rovněž až 100.000 korun, stanovená výše podle Weise plní preventivní funkci s ohledem na rozsah účasti v kampani.

Proti rozhodnutí úřadu nelze podat rozklad ani jej přezkoumat v přezkumném řízení. Lze proti němu podat jen správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně ve lhůtě dvou měsíců ode dne oznámení rozhodnutí. Podání žaloby nemá odkladný účinek, zatím není jasné, jestli někdo z pokutovaných žalobu podá.

Babišův nejdůležitější úkol: Dostat Zemana znova na Hrad
Bohumil Pečinka 21. listopadu 2017 • 16:38

Babišův nejdůležitější úkol: Dostat Zemana znova na Hrad

Spoutat ruce a nohy vládě bez důvěry je sice možná netradiční, avšak lepší lék dnes…

ČTK


Klíčová slova: volby 2017, Andrej Babiš, ANO, pokuta, kniha


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější