nahoru

Finsko chce, aby Evropská unie zrušila letní čas. Ten podle expertů nemá žádný smysl

Daniel Baret 28. října 2017 • 10:00
Finsko chce, aby Evropská unie zrušila letní čas. Ten podle expertů nemá žádný smysl
foto: Foto: Flickr

 Finská vláda by měla přimět ostatní členské státy Evropské unie, aby společně zrušily letní čas. K takovému závěru došel v pátek parlamentní výbor této skandinávské země. Podle většiny odborníků nemá letní čas v podstatě žádné opodstatnění a přechod na jiný čas, který se opakuje dvakrát za rok, je nevýhodný jak ekonomicky, tak ze zdravotních důvodů.

Parlamentní výbor pro dopravu a komunikace finského parlamentu dal výše zmíněné doporučení své vládě, aby o něm vyjednávala s celou Evropskou unií. Reagoval tak na petici podepsanou 70 000 občany, kteří chtějí po státu, aby byl letní čas zrušen. Informovala o tom agentura Reuters.

Finský parlamentní výbor došel ke svému závěru po dlouhé diskusi s mnoha experty, kteří tvrdí, že letní čas vede na určitou dobu ke zhoršenému spánku, horšímu výkonu v práci a v některých případech i k vážným zdravotním problémům. Má tedy negativní ekonomické dopady.

 

Letní čas, při kterém se na jaře a na podzim posunou hodiny, funguje ve všech zemích EU a také v Severní Americe. Naopak na většině území Afriky a Asie se už nepoužívá. Jak bude na finský návrh reagovat zbytek Evropské unie, není zatím jasné.

Například ruský prezident Vladimir Putin podepsal v červenci 2014 zákon, který zavedl na území státu „věčný“ zimní čas. Letní čas si zachovali jen na Kamčatce, v Urdmurtsku, na Čukotce a v Samarské a Kemerovské oblasti. Souvisí to ale s 11 časovými pásmy, která zákon zavedl. V Moskvě je tak v současnosti v době našeho letního času vždy víc o hodinu, v době zimního o dvě hodiny.Klíčová slova: Evropská unie, čas, FinskoDiskuse ke článku