Kůň, který vypadá jako z komiksu. Chovatelé v USA to přehnali se šlechtěním, nyní čelí kritice | Reflex.cz
nahoru

Kůň, který vypadá jako z komiksu. Chovatelé v USA to přehnali se šlechtěním, nyní čelí kritice

Tereza Stonišová16. října 2017 • 08:30
Kůň, který vypadá jako z komiksu. Chovatelé v USA to přehnali se šlechtěním, nyní čelí kritice
foto: RFC/Getty

Přehlídka arabských plnokrevníků, která se každoročně koná ve Spojených státech, vzbudila letos mimořádně silnou odezvu. Odborníci z koňské farmy ve městě Ellenburg v americkém Washingtonu totiž představili hříbě, které vypadá jako z kresleného komiksu. Jeho „téměř dokonalý vzhled“ však může mít fatální důsledky pro jeho zdraví.

 

El Rey Magnum, devítiměsíční hříbě, byl označen za téměř dokonale vypadající kus. Jeho údajná krása je produktem jedné z chovných stanic, která je na svůj úspěch pyšná. El Rey Magnum má nyní astronomickou hodnotu, která byla přibližně vyčíslena britskému listu The Guardian na několik milionů amerických dolarů. To je ale pouze jedna stránka věci, hříbě je totiž zřejmě vážně ohroženo na zdraví.

Specialista na šlechtění koní Tim Greet uvedl pro odborný časopis Veterinary Record, že celou věc považuje za „neuvěřitelnou“. „Arabští plnokrevníci měli vždy trochu zakulacenou hlavu, ale tohle je už úplně jiný rozměr,“ dodává Greet s tím, že s takto extrémním vzhledem hrozí, že bude mít zvíře zřejmě dýchací problémy. Ty může způsobit právě extrémně „deformovaná“ hlava koně.

 

Hanácká jízda králů: Znovuoživená tradice, při které se v minulosti i umíralo

Do diskuse ohledně vhodnosti takto intenzivního šlechtění se přidala také hlavní editorka zmíněného časopisu Veterinary Record, která oslovila nezávisle na sobě několik veterinářů. Ukázala jim fotografie hříběte a zeptala se na jejich názor. Svorně odpověděli, že jim tento vzhled hříběte nepřipadá v pořádku. Přílišné šlechtění je přímo úměrné zdravotním problémům, kterým pak zvíře čelí. Chovná stanice, která koně na výstavě předvedla, však trvá na tom, že vzhled zvířete je v pořádku. 

Královský Ascot: Jak se z koňských dostihů stalo kloboukové šílenství?
Animální duely: Jsou tradiční zvířecí zápasy pouze podívanou pro krvežíznivé publikum?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější