Nechutnost v Iráku: Noviny nabádaly kvůli referendu o nezávislosti k znásilňování kurdských žen | Reflex.cz
nahoru

Nechutnost v Iráku: Noviny nabádaly kvůli referendu o nezávislosti k znásilňování kurdských žen

Daniel Baret30. září 2017 • 15:15
Nechutnost v Iráku: Noviny nabádaly kvůli referendu o nezávislosti k znásilňování kurdských žen
foto: archív

Pondělní referendum v iráckém Kurdistánu, ve kterém 93 procent zúčastněných voličů hlasovalo pro nezávislost tohoto území, vyvolalo velké napětí a znepokojení zejména u vlády v Bagdádu. Provázela to i nechutnost, s kterou přišel významný irácký deník Al-Nahar. V úterý na své titulní straně zveřejnil fotografii, kde je pět mužů reprezentujících pět států, kde žijí kurdské menšiny (Irák, Írán, Sýrie, Turecko a Jordánsko) a jedna žena, která má „zastupovat“ Kurdy. Fotka nabádá ke znásilňování kurdských žen.  

Iráčtí Kurdové reagovali na arabské noviny s velkým pobouřením a někteří dokonce uvažují o podání žaloby. Kurdští poslanci zasedající v celostátním iráckém parlamentu pak ve čtvrtek řekli, že podobné excesy jenom dokumentují, že jejich snaha o nezávislost je správným krokem. „Naše dvě odlišné kultury jsou jedním z důvodů, proč chceme samostatnost. Publikování této fotografie jen odhaluje skutečnou tvář našich protivníků,“ řekl kurdskému webu Rudaw Shakhawan Abdulláh z frakce Kurdské demokratické strany, která zasedá v iráckém parlamentu.

Kurdská společnost se totiž staví k ženám jinak než iráčtí sunnité a šíité. V Kurdistánu jsou patrné i feministické tendence, což je v mnoha jiných muslimských společnostech nepředstavitelné, a Kurdové mají i speciální ženské bojové jednotky. Zvláštní je, že „ponížení“ Kurdů bylo v novinách Al-Nahar prezentováno tím, že na fotografii je pět mužů-černochů a kurdská žena je představena jako blondýnka. Což samozřejmě neodpovídá složení obyvatelstva jednotlivých zemí, které snímek jakoby představuje.

Mini Chutillos: Ulice ve městě Potosí pravidelně rozjasní populární dětský karneval

Irácká spisovatelka Raša al-Akvídí pak na internetové stránce Alhurry napsala, že fotografie „odráží historické používání sexuálního útoku jako prostředku, který vyvolává psychický teror“. „Znásilnění je úmyslnou vojenskou a psychologickou strategií k terorizaci společnosti a zlomení druhé strany,“ řekla tato spisovatelka.Tuto metodu například použil Islámský stát v posledních letech na severu Iráku, když ve jménu radikálního islámu jeho bojovníci znásilnili tisíce žen z etnicko-náboženské skupiny Jezídů, jejímiž příslušníky jsou především Kurdové.

Irácká vláda v Bagdádu neuznala výsledky pondělního kurdského referenda a snaží se v konečném osamostatnění Kurdům zabránit všemi prostředky.

 

Pryč s honitbou aneb Feministicky laděná komiksová onanie o sexu
RICHARD KLÍČNÍK 29. září 2017 • 11:17

Pryč s honitbou aneb Feministicky laděná komiksová onanie o sexu

 

Daniel Baret


Klíčová slova: Irák, Kurdistán, ženy, znásilnění


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější