nahoru

To jsou problémy: Švýcarský parlament odmítl zákon, aby si studenti museli potřásat rukama s učiteli

Daniel Baret27. září 2017 • 16:30
Federální zákon o podání rukou ve školách ve Švýcarsku neprošel.
Federální zákon o podání rukou ve školách ve Švýcarsku neprošel.
• foto: 
Flickr

Některé parlamenty v Evropě někdy projednávají věci, nad kterými zůstává rozum stát. Například v úterý švýcarská Národní rada, dolní komora parlamentu, odmítla návrh federálního zákona, který vyžadoval, aby byli všichni žáci a studenti povinni potřást si rukou s učiteli, pokud jsou takové situaci vystaveni.

Návrh zákona vznikl v důsledku hojně popisované události, kdy v minulém roce ve škole v Therwilu v kantonu Basilej, odmítli dva muslimští chlapci podat učitelce jen proto, že je žena. Návrh podala Švýcarská lidová strana, která hlasitě odmítá více cizinců v zemi a vystupuje tvrdě i proti islámu. Zákon byl ale odmítnut v poměru 123 ku 57 hlasům. Informovala o tom agentura ATS.

Mnoho Švýcarů chování muslimských žáků pořádně nadzvedlo a také ministryně spravedlnosti Simonetta Sommarugaová, která zastupuje sociální demokracii, řekla, že potřesení rukou je součástí národní kultury.

Robot bude poprvé v Evropě dirigovat orchestr
ČTK 12. září 2017 • 09:36

Robot bude poprvé v Evropě dirigovat orchestr

Zákon sice neprošel, ale jednotlivé kantony si už mezitím nejběžnější lidský pozdrav upravily podle svého. Například ve vzpomínaném kantonu Basilej si studenti musí podat ruce s učiteli, pokud taková situace nastane. Když odmítnou, jejich rodiče mohou dostat pokutu až 5000 franků (to je obrovská částka kolem 113 tisíc korun). Veřejný zájem o integraci cizinců podle tamních úřadů převažuje nad proklamovanými náboženskými důvody muslimů.

Většina Švýcarů se ale domnívá, že ohánění se náboženstvím je v tomto případě naprostý nesmysl, který má pouze zamlžit to, že část muslimů nebere ženy jako rovnocenné partnery.

Malebné město plné kultury, historie a skvělého jídla. Švýcarský St. Gallen potěší…
Hromadná sebevražda krav ve Švýcarsku zaskočila farmáře

Daniel Baret


Klíčová slova: Švýcarsko, muslimové, pozdrav, zákonDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,790
22,270
29,330
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější