Česko musí zaplatit 22 milionů korun kvůli dotacím pro Agrofert | Reflex.cz
nahoru

Česko musí zaplatit 22 milionů korun kvůli dotacím pro Agrofert

ČTK21. března 2017 • 16:50
Bývalý člen představenstva Agrofertu a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
Bývalý člen představenstva Agrofertu a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
• foto: 
Dan Materna / Mafra / Profimedia

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) už obdržel rozhodnutí Evropské komise, které se týká pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert. ČTK to potvrdila mluvčí fondu Vladimíra Nováková. Sankce uložená komisí podle ní přesahuje 800.000 eur (přibližně 22 milionů Kč). Fond chce rozhodnutí komise zvrátit, doufá v to, že Česko nakonec nic platit nebude.

Unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což EK potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky. Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl člen představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF.

Faltýnek nařčení ze střetu zájmů odmítá. "Dotace z Evropské unie, které jdou do České republiky, úřadují úředníci, nikoliv dozorčí rada," řekl České televizi.

Také podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat. Fond se proto podle Novákové pokusí rozhodnutí EK zvrátit. "Věříme, že ČR nebude muset platit nic," řekla mluvčí fondu ČTK.

Kde se vzala ta Babišova a Zemanova zuřivost a nenávist?
Karel Steigerwald 21. března 2017 • 12:25

Kde se vzala ta Babišova a Zemanova zuřivost a nenávist?

Podobně argumentuje i předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD). Dozorčí rada podle něj schvaluje uzávěrku SZIF a vyjadřuje se k jeho rozpočtu. "Jako dozorčí rada ale nerozhodujeme o poskytování dotací. Na toto jsou jiné orgány SZIF," uvedl Velebný v tiskové zprávě.

Na informaci o sankci kvůli pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert reagoval předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). "A. Babiš by měl vysvětlit občanům, proč má kvůli střetu zájmů, za který může jeho Faltýnek, ANO a Agrofert, platit ČR pokutu 22 mil. korun," napsal premiér na twitter.

Holding Agrofert donedávna vlastnil právě ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil letos v únoru akcie Agrofertu do svěřenského fondu.

Miroslav Kalousek: Sněmovna nebude zasedat tehdy, kdy se to Andreji Babišovi hodí
Prezident má pravdu: Babiš k soudu!
Karel Steigerwald 20. března 2017 • 10:54

Prezident má pravdu: Babiš k soudu!

ČTK


Klíčová slova: Evropská komise, Česko, sankce, Agrofert


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější