Najdi esesáka: Poláci zveřejnili seznam katů z Osvětimi | Reflex.cz
nahoru

Najdi esesáka: Poláci zveřejnili seznam katů z Osvětimi

Tereza Stonišová31. ledna 2017 • 15:30
Koncentrační tábor Osvětim - ilustrační snímek.
Koncentrační tábor Osvětim - ilustrační snímek.
• foto: 
Wikipedie

Seznam přeživších holocaust i jeho spoluviníků se stále tenčí. Je tomu pouze den, kdy ve 106 letech zemřela sekretářka ministra nacistické propagandy Goebbelse, a v souvislosti s nacistickou hrůzovládou se odehrála další pozoruhodná událost: polský Institut národní paměti uveřejnil seznam esesáků, kteří sloužili coby dozorci v Osvětimi.

Databáze čítá na osm a půl tisíce jmen a je možné v ní prohledávat bez zvláštní registrace či přístupu. Každý si tak může prohlédnout a prostudovat seznam lidí, kteří prošli coby dozorci dvěma nacistickými koncentračními tábory zřízenými v Malopolském vojvodství u města Osvětimi.

Osvětim – to byly ve skutečnosti dva tábory. Osvětim I. byl táborem koncentračním, Osvětim II. – Březinka (Birkenau) pak vyhlazovací. Institut národní paměti (IPN) je ve svém počinu ojedinělý – zatím žádná instituce zabývající se pamětí holocaustu nevydala tak rozsáhlý archív, navíc veřejně přístupný.

Koncentrační tábor v Osvětimi na vlastní kůži. Hra „Dostaň se ven“ sklízí moře kritiky

Databáze o dozorcích neobsahuje žádná osobní konkrétní data nebo poznámky, v seznamu najdete pouze jméno, hodnost a datum narození. Je možné v ní vyhledávat podle jména, případně podle data narození. Podle prohlášení polského Institutu národní paměti jde o výsledek společné mnohaleté práce profesorů sdružujících se nejen při tomto institutu (nyní uveřejněná data sbírali historici od roku 1982), ale také při Centru vyšetřování zločinů proti polskému národu, který zkoumá především otázky týkající se holocaustu, v jeho agendě je však také nechvalně proslulý katyňský masakr.

Přibližte si hrůzy Osvětimi: Díky Němcům vznikla unikátní on-line prohlídka…

Polský list Gazeta Wyborcza databázi prozkoumával a uvedl bez dalších podrobností, že v seznamu našel jména bývalých příslušníků SS, již stále žijí a nebyli potrestáni. O dalších podrobnostech v souvislosti s uveřejněným seznamem se tedy v brzké době jistě dozvíme, a to především proto, že je zřejmě mnoho dozorců, kteří zcela unikli jakémukoli potrestání. Podle odhadů historiků bylo odhaleno a potrestáno zhruba 12 procent nacistických dozorců, již za války působili v koncentračních a vyhlazovacích táborech.

Koncentrační tábor Osvětim odkryl tajemství: V jednom z vystavovaných hrnků byly…
Přežil koncentrák v Osvětimi, teď se stal nejstarším mužem světa
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější