nahoru

V Indii začali stavět nejvyšší sochu světa, bude jako mrakodrap. Má měřit 192 metrů

Daniel Baret26. prosince 2016 • 16:00
V Indii má stát největší socha na světě
V Indii má stát největší socha na světě
• foto: 
Indian Express

Nový div světa začali stavět nedaleko největšího indického města Bombaje. Premiér Nárendra Módí zde v sobotu položil základní kámen sochy krále Šivádžího, která bude i s podstavcem vysoká 192 metrů a má se tak stát vůbec nejvyšší podobnou stavbou na světě. Má být dvakrát vyšší než Socha svobody v New Yorku a pětkrát vyšší než Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru.

Stavět obrovské sochy je moderní jak v Indii, tak v Číně, na Tchaj-wanu nebo v Japonsku. Někdy ovšem nové projekty připomínají závody, kdo se dostane výš. Nová stavba ale u části indické veřejnosti budí rozpaky i kvůli plánovaným nákladům a ochránci životního prostředí se bojí, že projekt naruší křehký ekosystém tamního moře.

Čína staví megakrálíkárny pro lidi. Do přerostlých „paneláků“ jich nastěhuje miliony

I s podstavcem má mít stavba celkovou výšku 192 metrů, bude postavena v moři asi 4 kilometry od Bombaje a má se stát obrovskou turistickou atrakcí. Ostrov, na kterém má být socha vztyčena, bude mít rozměry 650 krát 325 metrů. Celkové náklady na její pořízení mají dosáhnout 530 milionů dolarů, což je v zemi, kde mají miliony lidí problém s tím, aby se vůbec najedli, terčem kritiky. Zastánci projektu argumentují ale tím, že část peněz se vybere ve sbírce.

Ze zákona zavřeno. Jak za bolševika...
Jiří X. Doležal 25. prosince 2016 • 09:50

Ze zákona zavřeno. Jak za bolševika...

Král Šivádží je velmi populární historická postava Indie. Panovník plným jménem Šivádžírádžé Bhóslé (žil v letech 1630 až 1680) byl zakladatelem maráthského státu v západní Indii. Zatímco podle hinduistické tradice byl statečný, velkorysý a moudrý, muslimské texty zdůrazňují jeho nekonečnou hrabivost a brutalitu. Indičtí nacionalističtí historici ho dodnes popisují jako národního hrdinu a inspirátora hinduistického odporu proti tehdejšímu islámskému útlaku.

Unikátní bonsaj má 391 let, přežila atomové bombardování Hirošimy a pořád roste

Daniel Baret


Klíčová slova: indie, mrakodrap, město, budovy, rekordyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
22,710
28,630
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější