Letní měsíce k sexu lákají víc.

Letní měsíce k sexu lákají víc. Zdroj: pixabay

Páry na sebe v létě mají víc času a chuti.
Sluníčko, sluníčko...
Letní romantika.
Savci při sexu.
Savce ovlivňují hormony...
9
Fotogalerie

Sexuální průmysl vyzkoumal, že se Češi v létě milují častěji. Může za to šišinka

Letní období zvyšuje chuť na sex a experimentování. Podle průzkumu společnosti Durex má čtvrtina české populace sex v létě častěji než v ostatních obdobích roku. Více než polovina Čechů se totiž v letních měsících cítí šťastněji a má více energie, což má pozitivní vliv na sexuální touhu. Pokud však teploty vystoupají příliš vysoko, sexuální touha podle odborníků naopak upadá.

Z loňského průzkumu společnosti Durex, kterého se zúčastnilo více než 9 500 párů z České republiky, vyplývá, že 27 % Čechů má sex v létě častěji než v jiných ročních obdobích. 56 % lidí se totiž v létě cítí šťastněji a má víc energie. Podobné výsledky potvrzují i anglické průzkumy, dle kterých má 26 % Angličanů během léta větší touhu po sexuálních zážitcích, 13 % má větší chuť experimentovat a 9 % z nich se dokonce na letní sex zvláště připravuje.

Odborníci se shodují, že vysvětlení lze hledat v přirozených přírodních procesech. Za zvýšenou sexuální aktivitu mohou hlavně vyšší teploty a delší sluneční svit. „Tomu podléhá vše živé a samozřejmě také savci, ke kterým lidé biologicky přísluší. Konkrétně na lidi působí hormon melatonin ze šišinky mozkové, který sexuální apetit zvyšuje,“ vysvětlil přední český sexuolog a psychiatr Jaroslav Zvěřina. Kromě přírody však mohou za větší sexuální touhu také další aspekty. Zatímco partneři na sebe mají během dovolených více času, nezadaní se mohou na rekreaci seznámit s novými protějšky – ať už na jednu, nebo na více nocí.

Pokud však teploty vystoupají příliš vysoko, sexuální touha naopak upadá. Lidské tělo totiž během extrémních teplot spotřebuje mnoho energie na chlazení, sexuální energie mu proto zbývá méně. „Toto můžeme pozorovat hlavně v pásmech, kde teploty dosahují skutečně tropických hodnot,“ říká Zvěřina.

V důsledku větší sexuální touhy mají lidé v letním období také větší chuť na sexuální experimenty. Tento trend potvrzují i tuzemské sexshopy, podle kterých se poptávka po erotických pomůckách v letních měsících zvyšuje. „Zhruba od června do září registrujeme nárůst prodejů až o 20 %. Prodejní statistiky dokládají, že lidé v letním období více experimentují. Obecně si kupují více pomůcek, i ty méně tradiční erotické pomůcky. Oblíbené jsou například anální pomůcky, Venušiny kuličky, návleky a kroužky na penis nebo afrodiziaka,“ řekl Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který v tuzemsku testuje a prodává sexuální pomůcky. „Poptávány jsou rovněž masážní oleje a lubrikační gely, i v menším balení na cesty.“

Slabší je to ale s tuzemskou poptávkou po ochraně: v České republice se pánská ochrana používá ze 14 %, evropským standardem je 27 %. O užívání kondomů totiž v Česku stále panují mýty. „Narušují prý spontaneitu sexu a omezují prožitek ze sexuálního styku. Dnes jsou však již k dostání takové druhy kondomů, které sexuální akt naopak zpříjemňují,” přesvědčuje potenciální zákazníky Durčák. „Tlumivé kondomy díky znecitlivení penisu soulož prodlužují, extra tenké kondomy zase zintenzivňují prožitek.“