nahoru

V Brazílii vládne před olympiádou politický chaos, po prezidentce odstoupil už třetí ministr

Daniel Baret19. června 2016 • 16:00
Dilma Rousseffová
Dilma Rousseffová
• foto: 
ČTK

Brazílie přišla několik týdnů před zahájením letních olympijských her nejenom o svoji prezidentku, ale také už o třetího ministra. Zemí se dál šíří obrovský korupční skandál, který je spojený s největší firmou v zemi, ropnou společností Petrobras.

Ve čtvrtek rezignoval kvůli obviněním z korupce ministr cestovního ruchu Henrique Alves. Soudy přitom vyšetřují v souvislosti s Petrobrasem a jeho opakovaným korupčním jednáním stovky osob.

Obviněno bylo již 24 vysokých státních úředníků, po rozhodnutí parlamentu musela 12. května dočasně odstoupit i brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Jenže i její přechodný nástupce Michel Téměř má problémy s korupcí, stejně jako bývalý levicový prezident Lula da Silva.

Svět sleduje neustálé rošády na brazilské politické šachovnici se znepokojením, protože země pořádá v srpnu v Rio de Janeiro olympiádu a v září pak paralympiádu.

Zejména odstoupení ministra turistiky by prý mohlo vyvolat určité problémy při zajišťování služeb v průběhu olympiády. Ovšem brazilská vláda tvrdí, že vše je dobře připraveno. Údajně se dohodla i s odbory, aby v průběhu her nepořádaly stávky a demonstrace.

Pokračující politická krize má ale především vážné důsledky na ekonomiku země. Brazílie byla před lety pasována na světového hospodářského tygra, dnes má ovšem opět velké sociální problémy.

Daniel Baret


Klíčová slova: brazilie, olympiada, politikaDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější