Hrozba se stupňuje: Stovky západních přívrženců Islámského států prchají zpátky do Evropy | Reflex.cz
nahoru

Hrozba se stupňuje: Stovky západních přívrženců Islámského států prchají zpátky do Evropy

Daniel Baret12. června 2016 • 18:00
Bojovníci islámského státu - ilustrační foto
Bojovníci islámského státu - ilustrační foto
• foto: 
Profimedia

Několik stovek zahraničních bojovníků Islámského státu, ale i jejich rodinných příslušníků a dalších přívrženců se úporně a rychle snaží vrátit do svých domovských států v Evropě. Je to dilema s možným nebezpečným vyústěním: Bezpečnostní služby před tím důrazně varují, diplomacie uvažuje o tom, že některým lidem by se mělo dokonce pomoci v návratu.

Zejména diplomatické mise evropských států v Turecku zaznamenaly v posledních době velký nárůst žádostí a vzkazů o zprostředkování pomoci při návratu z náruče Islámského státu. Informoval o tom ten americký deník Wall Street Journal.

Úprk souvisí především s tím, že pozice IS se rychle hroutí především v Sýrii, kde se ofenziva jeho protivníků blíží k nevyhlášenému hlavnímu městu Rakka a džihádisté každý den ztrácejí další území. Před několika dny padlo také město Syrta, centrum Islámského státu v Libyi. V Iráku je před pádem strategicky důležitá Fallúdža.

Islámský stát možná skončí, ale nikdo asi neřeší, co bude potom

Nejedná se pouze o návrat bojovníků, ale i jejich rodinných příslušníků či podporovatelů, kteří se nechali na Blízký východ a do Afriky vylákat. Jspou mezi nimi i ženy a děti.

Kolik z těch dospělých může být potencionálními teroristy a tedy zdrojem smrtelného nebezpečí, není jasné. Problém je především v tom, že všichni jsou zradikalizovaní a vyznávají tu nejextrémnější verzi islámu.

„Jejich vojáci i další lidi je opouštějí a pokoušejí se nějak vrátit domů. Mají pocit, že jim hrozí smrt ze strany jejich nepřátel, kteří jsou teď úspěšnější“ řekl Didier Le Bret, koordinátor bezpečnostních služeb Francie.

Lenka Klicperová v syrském Kurdistánu: Jak se fotí boj s Islámským státem
Lenka Klicperová - Lidé a Země 8. června 2016 • 15:50

Lenka Klicperová v syrském Kurdistánu: Jak se fotí boj s Islámským státem

Západní diplomaté odhadují, že o návrat se jen v posledních týdnech pokusilo 150 až 300 lidí. A to jsou jenom ti, o kterých se ví a chtějí do západní Evropy. Dále se vracejí i islamisté z Bosny, Kosova či Makedonie.

Minulý rok se vrátilo podle tajných služeb do Evropy několik stovek bojovníků Islámského státu.

Někteří z navrátilců se zapojili do vražedných teroristických útoků v Paříži a letos v Bruselu.

Daniel Baret


Klíčová slova: evropa, islámský státDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější