nahoru

Čínský prezident varoval před cizí infiltrací cestou náboženství

ČTK 24. dubna 2016 • 10:51
Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
• foto: 
Profimedia.cz

Čína se musí podle jejího prezidenta Si Ťin-pchinga mít na pozoru před "cizí infiltrací" prostřednictvím náboženství a musí zastavit "extremisty" před šířením své ideologie. Jak dnes informovala agentura Nová Čína, Si to prohlásil na setkání s vrcholnými představiteli vládnoucí komunistické strany. Podle prezidenta musí Čína také využívat internet k propagaci komunistické teorie o náboženství a politice.

"Musíme se rozhodně bránit před zámořskou infiltrací náboženskými prostředky a chránit proti ideologickému průniku ze strany extremistů," citovala Nová Čína prezidenta Si Ťin-pchinga, který se tak vyjádřil na dvoudenní celostátní konferenci o náboženství. Stejný názor projevuje každý rok při této příležitosti.

Vládnoucí Komunistická strana Čína říká, že chrání svobodu vyznání, ale nad náboženskými aktivitami má tvrdý dozor a umožňuje fungovat pouze oficiálně uznaným náboženským institucím.

Vláda se obává rostoucího vlivu islamistů v regionu Sin-ťiang na západě země, kde stovky lidí přišly během posledních několika let o život při násilnostech mezi členy místí ujgurské komunity a většinovými Chany.

Na omezování si stěžují také čínští křesťané, kterým například úřady v provincii Če-ťiang zabraňují v používání náboženských symbolů. V roce 2014 tam vypukly protesty kvůli kampani za demolici křížů v oblasti.

Tradičně napjaté jsou od nástupu komunistů k moci vztahy mezi Čínou a Vatikánem.

ČTK


Klíčová slova: komunismus, Čína, náboženstvíDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.