nahoru

Útok Talibanu v Kábulu si vyžádal 28 mrtvých, 329 zraněných

ČTK 19. dubna 2016 • 11:15
Útok Talibanu v Kábulu si vyžádal 28 mrtvých, 329 zraněných
foto: ČTK

Nejméně 28 lidí dnes zahynulo a dalších 329 utrpělo zranění při útoku sebevražedného atentátníka a dalších ozbrojenců v centru afghánské metropole Kábulu. K atentátu se přihlásilo hnutí Taliban, které minulý týden zahájilo jarní ofenzivu. Jde o největší útok v hlavním městě Afghánistánu za poslední téměř rok.

Afghánské ministerstvo vnitra uvedlo, že útok byl koordinovanou akcí skupiny ozbrojenců, mezi nimiž byl sebevražedný útočník v automobilu. Jejím cílem byla bezpečnostní agentura, která poskytuje osobní ochranu vysoce postaveným představitelům afghánské vlády. Mezi oběťmi jsou prý civilisté i příslušníci afghánských bezpečnostních sil.

Ve čtvrti, kde se incident stal, sídlí řada vládních a diplomatických úřadů, mimo jiné velvyslanectví USA či mise zahraniční koalice působící v zemi pod vedením Severoatlantické aliance.

Po výbuchu, který otřásl Kábulem v době ranní dopravní špičky, svědci hlásili střelbu. Mluvčí ministerstva vnitra Sádik Sádikkí řekl, že nejprve se sebevrah vyhodil do povětří a poté přišel útok dalších ozbrojenců. Napadenou oblast následně obklíčily vládní síly a na místo přijelo množství sanitek. Nemocnice přijaly 329 zraněných, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podle něj je řada lidí v kritickém stavu.

Taliban na svých internetových stránkách napsal, že sebevražedný atentátník v automobilu vrazil do hlavní brány bezpečnostní agentury, a umožnil tak, aby do přísně střeženého objektu pronikli ostatní útočníci, včetně dalších sebevražedných atentátníků.

Exploze poničila desítky civilních obytných budov, obchodů a několik vládních objektů, uvedla agentura AP. "Bezpečnostní síly stále bojují s blíže neupřesněným počtem povstalců," řekl agentuře AP krátce po výbuchu z místa útoku policista Muhammad Afzel.

ČTK


Klíčová slova: terorismus, taliban, afghánistánDiskuse ke článku