FBI stáhla žalobu na Apple, do telefonu podezřelého jí pomohli hackeři | Reflex.cz
nahoru

FBI stáhla žalobu na Apple, do telefonu podezřelého jí pomohli hackeři

pet29. března 2016 • 12:24
iPhone - ilustrační foto
iPhone - ilustrační foto
• foto: 
leo_prince008, CC BY 2.0

S pomocí externích koumáků se agentům z FBI se podařilo dostat se do telefonu podezřelého střelce ze San Bernardina, vláda USA proto stáhla žalobu na Apple, kterou se chtěla domoci prolomení bezpečnostní ochrany telefonů iPhone.

V únoru chtěla FBI soudem vymoci na společnosti Apple, aby prolomil šifrování telefonu Syeda Farooka, střelce z incidentu v San Bernardinu, kde Farook se svou ženou, prý inspirováni Islámským státem, zastřelili čtrnáct lidí. Apple to slovy svého šéfa Tima Cooka ostře odmítl, tvrdil, že k datům svých zákazníků přístup nemá ani on, a že nejen povolit, ale dokonce pomoci FBI hacknout iphony by otevřelo Pandořinu skříňku a datové soukromí by přestalo existovat.

FBI nutí Apple hacknout šifrovací systém iphonů
Petra Tomanová 17. února 2016 • 18:15

FBI nutí Apple hacknout šifrovací systém iphonů

Federální agenti nezveřejnili detaily, jak se do telefonu dostali, ale pomoc prý přišla z mimovládních struktur. Úřady také odmítly komentovat, zda se o nové poznatky podělí s technologickým gigantem, který by zřejmě bezpečnostní chybu promptně zalátoval. The Guardian píše, že americké ministerstvo spravedlnosti tak stojí před těžkou volbou: buď svůj postup sdělí a všechny iphony tak budou bezpečnější, nebo si ho nechá pro sebe, aby si nadále ponechalo unikátní vyšetřovací postup.

Apple je nyní spokojený, že se nemusel na vyšetřování podílet přímo tak, že by k systému iOS vybudoval zadní vrátka: „Věříme, že lidé v USA i na celém světě si zaslouží, aby jejich data, soukromí a bezpečnost byly chráněny. Obětovat jedno kvůli druhému přináší pouze víc nebezpečí jak pro lidi, tak i státy.“

Proti teroristům i Applu. Francouzský poslanec chce přístup k datům z chytrých telefonů

Přesto je nyní víc než jasné, že právě kvůli takovýmto situacím je zapotřebí nové legislativy, která by stanovila hranice digitálního soukromí a veřejného zájmu. Průzkumy ukázaly, že ve sporu FBI s Applem se mírná většina respondentů přiklonila k vládnímu požadavku.

Závěrem je už jen zapotřebí dodat, že v Severní Americe populární iphony jsou šifrované v 95 procentech, od iPhonu 6 je to v základním továrním nastavení. Naopak systém Android registruje jen desetinu přístrojů, které by byly takto chráněny.

Poctivá ruční práce dětských otroků již dnes ve vašem mobilním telefonu

pet


Klíčová slova: FBI, Hacker, mobilní telefon, iphone


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější