
Podpis dohody následoval po dvou letech jednání mezi Kubou a EU. Dohoda stanovuje vzájemné vztahy v oblasti politiky, obchodu a pomoci, a zahrnuje také citlivou otázku lidských práv. Nová bilaterální dohoda má nahradit jednostrannou politiku, kterou unie zavedla před 20 lety.
Dohoda s EU je pro Kubu dalším úspěchem na mezinárodní scéně po zmírnění napětí se Spojenými státy a po opětovném projednání kubánského dluhu s věřiteli z takzvaného Pařížského klubu v prosinci.Inicialado en Habana Acuerdo de Diálogo Político y Cooperación #Cuba - #UE: paso histórico en nuestras relaciones pic.twitter.com/vnRQpsYyqV
— Federica Mogherini (@FedericaMog) 11. března 2016
Od roku 1996 uplatňovala EU vůči Kubě politiku takzvaného společného postoje vylučující veškeré vztahy s Havanou, dokud země neuskuteční reformy v oblastech jako je rozšíření politické účasti a svoboda vyjadřování.
Na dno se vztahy mezi EU a Kubou dostaly v roce 2003, kdy Kuba při zásahu proti disentu uvěznila 75 kritiků vlády. EU v té době omezila návštěvy ostrova na vysoké úrovni, oslabila spolupráci v oblasti kultury a začala zvát na návštěvu evropských ambasád na Kubě disidenty. EU se rozhodla obnovit jednání o vzájemných vztazích s Kubou v roce 2014.Dvoudenní návštěva Mogheriniové na Kubě se uskutečnila krátce před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy, který má být na Kubě ve dnech 21. a 22. března.