Němec ilegálně vylezl na Velkou pyramidu v Gíze a nafilmoval si výstup. Má unikátní fotky | Reflex.cz
nahoru

Němec ilegálně vylezl na Velkou pyramidu v Gíze a nafilmoval si výstup. Má unikátní fotky

ČTK28. ledna 2016 • 18:48
Němec ilegálně vylezl na Velkou pyramidu v Gíze a nafilmoval si výstup. Má unikátní fotky
foto: The Cairo Post

Egyptská policie předvedla k výslechu německého turistu Andreje Ciesielského, který přes zákaz vyšplhal na jednu z pyramid v Gíze. Pořídil z výstupu a z vrcholu úchvatné fotografie, které se dnes objevily na internetu. Osmnáctiletý Mnichovan vyvázl bez trestu a směl si odnést všechen fotografický materiál. Do Egypta přijel s cílem vyšplhat se na Chufuovu pyramidu, jíž se říká také Velká pyramida a která je stará 4500 let.

"Prošel jsem celý komplex a čekal na vhodný okamžik, kdy budu moci začít s výstupem. Když jsem začal, stál za mnohou pouliční prodavač, ale nevšímal jsem si ho a pokračoval jsem ve výstupu. Když jsem byl v polovině, všimlo si mne pár lidí a sledovalo mne. A tak se o mně dověděla policie. Volali něco arabsky, ale já si jich nevšímal, stoupal jsem dál a poslouchal jsem hudbu," napsal Ciesielski na blogu.

Cesta na vrchol, který je ve výšce 146 metrů, mu trvala osm minut, sestup zvládl za 20 minut.

"V pozadí je vidět Gízu. Než jsem odjel, nebyl jsem si jist, jestli je to dobrý nápad, jet do Káhiry, ale jsem šťastný, že jsem jel. Společně proti teroru. U pyramid spáchali předchozí den teroristický útok a zabili několik lidí," napsal Němec.

Holky v minisukních v Afghánistánu? Skutečně to tak bylo

Lezení po pyramidách je v Egyptě přísně zakázáno a provinilec za to může být uvržen až na tři roky do vězení. Ciesielski měl ale štěstí, policie ho jenom vyslechla a pak ho nechala jít.

Egypt bojuje o důvěru návštěvníků, které ztrácí kvůli špatné bezpečnostní situaci. Velkou ranou pro něj byl loňský útok na ruské letadlo. Spáchali jej radikálové z Islámského státu a zabili 224 lidí. Egypt se při tom loni začal vzpamatovávat z několikaletého propadu příjmů z cestovního ruchu. Před revolucí z roku 2011 toto odvětví přinášelo do státní poklady přes 12 miliard dolarů (300 miliard korun), v roce 2014 jenom 7,2 miliard dolarů, ale loni se zdálo, že se situace zlepší.

Jak vypadá pohled z vrcholu pyramidy v Gíze? Podívejte se na fotografie

Mnohé země přestaly po atentátu na ruské letadlo do země své turisty posílat a Egypt je pod tlakem, aby zlepšil bezpečnostní opatření na svých letištích. Dnes v Káhiře zadrželi kvůli hrozbě pumovým útokem letadlo společnosti EgyptAir, které mělo odletět ve 12:55 SEČ do Istanbulu. Pasažéři byli evakuováni, ale při prohlídce se na palubě žádná nálož nenašla.

ČTK


Klíčová slova: Egypt, pyramidy, Němec


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější