nahoru

Sněhová bouře zasáhla východ USA, zemřelo nejméně 17 lidí

ČTK24. ledna 2016 • 06:00
Sněhová bouře zasáhla východ USA, zemřelo nejméně 17 lidí
foto: ČTK

Nejméně 17 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. S odvoláním na místní činitele o tom informovala agentura AP. Bouře podle předpovědí meteorologů zasáhne přes 80 milionů lidí v desítce amerických států. Washington už zasypalo více než půl metru sněhu. Bouře v sobotu nečekaně nabrala na síle, když stočila severním směrem a zamířila k metropolitní oblasti New Yorku.

Kvůli očekávané sněhové kalamitě vyhlásilo 11 států a metropole Washington stav nouze. Rekordní příděl sněhu evidují vedle Washingtonu zejména Baltimore a Filadelfie, kde napadlo přes 40 centimetrů. Odtud se sněhová fronta rozšířila na severovýchod až do New Yorku, kde se čeká až kolem 75 centimetrů sněhu. Situaci znepříjemňuje i silný vítr, který přes noc dosáhl například na ostrově Wallops ve Virginii přes 100 kilometrů v hodině.

Ve Washingtonu začalo sněžit už v pátek. Jeho starostka Muriel Bowserová obyvatele vyzvala, aby během víkendu pokud možno zůstávali doma. Ulice metropole jsou již od pátečního večera prázdné, ačkoli jinak na začátku víkendu bývají plné lidí užívajících si nočního života. Ode dneška v metropoli nejezdí kvůli obavám z výpadků elektřiny způsobeným větrem metro. Většinu spojů své veřejné dopravy dnes zrušila i Filadelfie.

Městské autobusy nejezdí od dnešního poledne (18:00 SEČ) rovněž v New Yorku. Guvernér státu New York Andrew Cuomo oznámil, že od 14:30 (20:30 SEČ) se nesmí vyjíždět na všechny silnice v jižní části státu, včetně Long Islandu. Uzavřeny mají být také vnější trasy newyorského metra a část příměstské železnice. V samotném New Yorku pak úřady nařídily uzavření všech mostů a tunelů mezi státy New York a New Jersey. Divadla na Broadwayi zrušila všechna představení.

Už v noci na dnešek bylo v newyorských ulicích více než 2300 odhrnovačů sněhu a sypačů soli. Podle starosty Billa de Blasia mělo město k dispozici 300.000 tun soli.

Ve státech Severní Karolína a New Jersey je podle úřadů bez proudu celkem přes 200.000 lidí.

Ještě před příchodem do hlavního města zasypal v pátek příval sněhu státy jižně a jihozápadně od Washingtonu. Podle CNN byly někdy i více než 20 hodin uvězněny v autech tisícovky lidí na zcela neprůjezdné dálnici I-75 v Kentucky, kterou zcela zablokovala série dopravních nehod. Kolona aut dosahovala délky i přes 50 kilometrů. "Nemáme jídlo ani vodu. Upřímně, kdybychom neměli dost paliva na topení motorem, asi bychom tu zamrzli," řekla CNN Dani Garnerová, která na dlouhé hodiny uvázla s manželem a třemi dětmi v této zácpě.

Několik hodin stály nepohyblivé kolony aut rovněž na více než desetimetrovém úseku neprůjezdné silnici u města New Stanton v Pensylvánii.

"Má potenciál stát se výjimečně nebezpečnou bouří, která postihne až 50 milionů lidí," uvedl šéf meteorologické služby NWS Louis Uccellini. Podle něj může příval sněhu způsobit materiální škody až ve výši jedné miliardy dolarů a paralyzovat třetinu obyvatel žijících v oblasti východního pobřeží Spojených států.

ČTK




Diskuse ke článku