nahoru

Pistorius podle odvolacího soudu svou přítelkyni zavraždil, nikoliv zabil

ČTK 3. prosince 2015 • 10:09
Oscar Pistorius
Oscar Pistorius
• foto: 
ČTK

Jihoafrický odvolací soud rozhodl, že handicapovaný atlet Oscar Pistorius je vinný z vraždy a nikoli ze zabití své přítelkyně. Šestinásobnému paralympijskému vítězi tak hrozí nejméně 15 let za mřížemi, o výši trestu bude v lednu znovu rozhodovat soud prvního stupně.

Pistorius v únoru 2013 na Svatého Valentýna zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou přes dveře koupelny. Hájil se tím, že si ji spletl se zlodějem. Soud ho uznal vinným ze zabití z nedbalosti a loni v říjnu mu uložil pětiletý trest. Po odpykání jeho pětiny byl letos v říjnu propuštěn do domácího vězení. Od té doby žije devětadvacetiletý běžec s podkolenní amputací obou nohou v luxusní vile svého strýce v Pretorii.

Žalobce požadoval změnu právní kvalifikace trestného činu na vraždu. Pětice soudců odvolacího soudu případ zkoumala čtyři týdny a dnes dala žalobci za pravdu. Soudce Eric Leach konstatoval, že Pistorius musel vědět, že čtyři střely vypálené přes zavřené dveře mohou člověka usmrtit, ať už za nimi byl kdokoli. Rozhodnutí prvoinstančního soudu označil za chybné.

ČTK


Klíčová slova: JAR, pistorius, Jižní AfrikaDiskuse ke článku