nahoru

Popálená dívka z nejslavnější fotky vietnamské války má konečně šanci na uzdravení

Daniel Baret 26. října 2015 • 11:00
Popálená dívka z nejslavnější fotky vietnamské války má konečně šanci na uzdravení
foto: Profimedia.cz

Kim Phúc (52) se ještě jako malá smutně "proslavila" po celém světě. A to díky ikonické fotografii z vietnamské války z června roku 1972, na které Phúc a další děti utíkají z vesnice Trang Bang po napalmovém útoku americké armády. I po více než 40 letech ji některá zranění způsobují bolest. Teď má tato žena, žijící už dlouho v Kanadě, šanci na celkové vyléčení.

Minulý měsíc odjela Phúc podle webu dailymail.co.uk do USA, kde začala podstupovat sérii dermatologických operací pod vedením doktorky Jill Waibelové z Miami na Floridě. Operace prováděné pomocí laseru by měli odstranit jizvy z těla ženy a také odstranit chronickou bolest, kterou jí někdejší vážné zranění stále způsobovalo.

Kim Phúc utrpěla při útoku napalmem popáleniny třetího stupně na 30 procentech těla a po akci americké armády strávila v nemocnici 13 měsíců. Léčena byla dál po přestěhování do Kanady.

fotografii pořídil 8. června 1972 vietnamský fotograf americké agentury AP Nick Ut. Snímek přispěl k ještě větším protestům proti této válce a Ut za něj získal také několik významných novinářských a fotografických cen, včetně Pulitzerovy ceny.

 

Daniel Baret


Klíčová slova: Vietnam, válka, USA, Kanada, fotografie



Diskuse ke článku