nahoru

Vznikla výjimečná výstava o Janu Kubišovi, otvíral ji jeden z posledních žijících parašutistů

ČTK24. října 2015 • 17:22
Vznikla výjimečná výstava o Janu Kubišovi, otvíral ji jeden z posledních žijících parašutistů
foto: čtk

Za účasti jednoho z posledních žijících parašutistů českého válečného odboje Jaroslava Klemeše byla dnes otevřena stálá expozice Jana Kubiše. Pocta jednomu z nejvýznamnějších odbojářů vznikla v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku. Expozice je v rodném domě parašutisty Kubiše, který v květnu 1942 společně s Jozefem Gabčíkem provedl atentát na protektora Reinharda Heydricha. Dnešní akci v Dolních Vilémovicích sledovaly stovky lidí.

"Jsem mile potěšen tím, že má veřejnost o podobné věci takový zájem," řekl třiadevadesátiletý Klemeš. Expozice nabízí řadu předmětů z Kubišova života. Nechybí typy zbraní, se kterými se ve Velké Británie připravoval na atentát. "S takovými jsem cvičil i já," zavzpomínal Klemeš. Ten seskočil jako odbojář do protektorátu na začátku roku 1945.

Nová výstava nabízí části vojenského stejnokroje, dosud nepublikované fotografie a textové materiály. Expozici připravil kurátor sbírek Vojenského historického ústavu Praha Zdeněk Špitálník. Její větší část pochází z dřívější provizorní výstavy, doplnila ji řada dalších předmětů.

Celá instalace sleduje Kubišův život od dětství prožitého v Dolních Vilémovicích až po jeho konec v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. "Zároveň ale zmiňuje i to, jak bylo jeho jméno vnímáno v průběhu desetiletí," dodal Špitálník.

V domku s popisným číslem 79 v Dolních Vilémovicích se Jan Kubiš narodil 24. června 1913. V červnu 2013 byl jeho rodný dům po rekonstrukci představen veřejnosti. Datum otevření muzea 24. října nebylo podle Andreje Halady z tiskového oddělení Vojenského historického ústavu v Praze vybráno náhodně. Právě toho dne roku 1942 nacisté v koncentračním táboře Mauthausen popravili spolupracovníky československých parašutistů a vyvraždili i celou Kubišovu rodinu.

Vedle Vojenského historického ústavu a ministerstva obrany se na obnově domu a vzniku expozice významně podílely Dolní Vilémovice. Nevyužívaný a chátrající objekt Kubišova rodného domu získala obec od soukromého vlastníka. Rekonstrukce začala koncem roku 2012. Náklady podle starostky Jitky Boučkové dosáhly asi 3,5 milionu korun. Ve veřejných sbírkách se shromáždilo kolem tří milionů korun. Přispěly obec, Kraj Vysočina, výsadkářské kluby a sponzoři.

ČTK


Diskuse ke článku