nahoru

Polovina světového bohatství je nyní v rukou 1% populace

Daniel Baret15. října 2015 • 09:21
Polovina světového bohatství je nyní v rukou 1% populace
foto: OECD

Nůžky mezi chudými a bohatými se dále rozevírají. Tak lze jednou větou shrnout poslední zprávu banky Credit Suisse, která také říká, že 50 % veškerého bohatství je vlastněno 1% populace. Nejvíce na to doplácí politiky tolik opěvovaná střední třída.

Podle nových dat stačí mít majetek pouze 3 210 dolarů tedy asi 75 tisíc korun, aby člověk byl v horních 50% na planetě Zemi. Majetek v hodnotě 68 800 dolarů (1,6 milionu korun) vám poté zajistí místo v horních 10 % a majetek za 759 000 dolarů (skoro 18 milionů korun) vás umístí do horního 1 %. Pro více informací se podívejte na následující pyramidu.

Pyramida globálního bohatství Pyramida globálního bohatstvíFoto Credit Suisse


,,(Report Credit Suisse) je dalším důkazem, že nerovnost je největší za několik desítek let. Jsme skutečně spokojeni s tím, že žijeme ve světě, kde horní 1 % vlastní 50 % bohatství a dolních 50 % vlastní pouze 1 % bohatství?," ptá se a zároveň komentuje zprávu ředitel organizace Oxfam, která se zabývá nerovností v distribuci bohatství po světě, Mark Goldring.

Kolikrát více bere 10% nejbohatších oproti 10 % nejchudších Kolikrát více bere 10% nejbohatších oproti 10 % nejchudšíchFoto OECD


České republice se zatím větší nerovnováha v bohatství vyhýbá - podle organizace OECD, která sbírá data o rozvinutých zemích, jsme dokonce 5. nejrovnostářštější zemí v rámci OECD. Největší rozdíly bohatství pak najdeme například v Mexiku, Chile nebo USA.Klíčová slova: bohatství, Credit Suisse, OxfamDiskuse ke článku