nahoru

Mezinárodní věřitelé zahájili v Aténách jednání o programu pomoci

ČTK 27. července 2015 • 18:00
Mezinárodní věřitelé začali jednat v Aténách o programu pomoci
Mezinárodní věřitelé začali jednat v Aténách o programu pomoci
• foto: 
ČTK

Týmy mezinárodních věřitelských institucí dnes začaly vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. V Bruselu to dnes uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.

"Práce začaly. Instituce hovoří s řeckými úřady," řekla novinářům mluvčí. Přes víkend se v řeckých i evropských médiích opakovaně objevovaly informace o odkladech a problémech před počátkem rozhovorů, které původně měly začít už v pátek. Podle Andreevové by jednání o programu pomoci měla nyní pokračovat rychlým tempem.

Mluvčí řecké vlády Olga Gerovasiliová ale dnes podle agentury AP uvedla, že rozhovory, které nyní startují na technické úrovni, začnou naplno až později v tomto týdnu. Také Andreevová v Bruselu potvrdila, že šéfové vyjednávacích misí dorazí do Atén nejdříve ve středu.

Zástupci věřitelských institucí, tedy experti z Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, mají v příštích týdnech dohodnout s řeckou stranou takzvané memorandum o porozumění, tedy základní dokument určující podmínky, za nichž Atény dostanou novou pomoc ze záchranného fondu eurozóny - Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Řecko poté, co přijalo dva balíky reformních kroků a splnilo tím podmínky stanovené nedávným summitem zemí používajících společnou měnu, mělo mít možnost získat tříletou půjčku ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

ČTK


Diskuse ke článku