nahoru

V Libanonu zmizelo pět Čechů, možná byli uneseni

18. července 2015 • 12:30
V Libanonu zmizelo pět Čechů, možná byli uneseni
foto: čtk

Pět českých občanů zmizelo na východě Libanonu. Jednalo se pravděpodobně o turisty. Informaci přinesl místní tisk, spekuluje se i o únosu. 

Taxi, jehož libanonský řidič se rovněž pohřešuje, bylo podle The Daily Star za rozbřesku nalezeno 300 metrů od vojenského stanoviště u města Kafraja v západní části libanonského údolí Bikáa, což je nedaleko syrských hranic. Na zmizení osob upozornil otec taxikáře, který v noci nedorazil domů. V autě byly nalezeny české a libanonské peníze, eura a tři videokamery, které zřejmě patřily Čechům, napsal The Daily Star. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK řekla, že ministerstvo dostalo informace od místních bezpečnostních složek svědčící o tom, že v údolí Bikáa bylo skutečně nalezeno opuštěné auto, v němž bylo pět českých pasů, cenosti a kreditní karty. Český zastupitelský úřad v Libanonu incident podle mluvčí prověřuje. Totožnost lidí uvedených v pasech ministerstvo zatím nezná, ani neví, jestli jsou pasy pravé. V 16:00 hodin situaci projedná vytvořený krizový štáb, doplnila mluvčí. Podle policie Češi v posledních několika měsících navštívili Libanon dvakrát. Poprvé to bylo 15. května, zemi pak opustili 1. července. O týden později přijeli do Libanonu znovu. Místo, kde byl opuštěný vůz nalezen, policie zablokovala a po pohřešovaných osobách pátrá, uvedl libanonský tisk.

V březnu ropku 2011 zmizelo v údolí Bikáa za podobných okolností sedm Estonců, kteří si do Libanonu vyjeli na kolech. V zajetí byli 113 dnů a osvobozeni byli po zásahu libanonských speciálních sil. Jejich věznitelé se údajně hlásili k teroristické síti Al-Káida.

Napsal to dnes s odkazem na policejní zdroje místní list The Daily Star. Češi ve věku 25 až 47 let byli podle listu možná uneseni. Policie našla v opuštěném voze zavazadlo s jejich osobními věcmi, o nichž není jasné, proč je jejich majitelé opustili. Diskuse ke článku