nahoru

Teroristický útok na hotely v Tunisku si vyžádal 27 obětí

ČTK 26. června 2015 • 14:30
Tuniské letovisko Súsa
Tuniské letovisko Súsa
• foto: 
Profimedia.cz

Při teroristickém útoku na hotely ve východním Tunisku dnes zahynulo nejméně 27 lidí, mezi kterými jsou i cizinci. Počet obětí se však neustále zvyšuje. V nové bilanci to uvedlo tamní ministerstvo vnitra. Atentátníci útočili na pláži u hotelů v letovisku Súsa, kam jezdí také čeští turisté.

Nejméně dva atentátníci dnes zaútočili na turisty na plážích před hotely ve východním Tunisku a zabili 27 lidí a dalších šest osob zranili. Ministerstvo zahraničí ČR nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. V Tunisku jsou nyní stovky Čechů. Mezi mrtvými jsou podle nepotvrzených informací tuniského rozhlasu hlavně Němci a Britové; Černínský palác tvrdí, že mezi oběťmi jsou především Francouzi a Belgičané. Tuniské ministerstvo vnitra oznámilo, že jednoho z útočníků se podařilo zabít na místě. Údajně jde o studenta dosud neznámého policii.

Mluvčí tuniského ministerstva vnitra řekl, že jde o "teroristický útok na hotel Marhaba v Súse (Sousse)". Podle něj mohlo být atentátníků víc. Na místo útoku, které je vzdálené asi 140 kilometrů od tuniské metropole, se vydal premiér Habíb Síd.

"Jeden terorista se dostal do hotelových budov zadním vchodem a začal střílet na hosty uvnitř, a to na cizince i na Tunisany," řekl mluvčí ministerstva vnitra a dodal, že po dalším atentátníkovi se pátrá.

Útočník, který byl během atentátu zabit, pocházel údajně z města Kajruván a jde o tuniského studenta. Podle svědků vypadal jako turista, zbraň schovával pod slunečníkem, poté začal z kalašnikovu střílet na turisty. Z pláže prošel bazénem do hotelu Imperial a neustále pálil na všechny okolo sebe. Podle jednoho z turistů, kterého citovala britská BBC, přijeli útočníci na pláž lodí.

Zdroje se neshodují v tom, u jakých hotelů se útok stal. Španělský premiér Mariano Rajoy v Bruselu řekl, že jeden z napadených hotelů je Riu Imperial Marhaba a patří jedné španělské společnosti. Tento hotel se nachází v rezortu Kantáví (Kantaoui) asi deset kilometrů severně od Súsy. Riu Imperial Marhaba patří do majetku španělské společnost RIU, která vlastní stovku hotelů v 19 státech. Její vedení na dnešek kvůli útoku v Tunisku svolalo mimořádnou schůzi.

Británie kvůli dnešním událostem svolal krizovou skupinu Cobra. Nejde jenom o útok v Tunisku, ale také o atentát ve východní Francii. Premiér David Cameron vyjádřil soustrast rodinám a hovořil o "solidaritě v boji proti zlu, jakým je terorismus". "Ti lidé, kteří tyto věci páchají, tvrdí, že to dělají ve jménu islámu. Tak to není, islám je náboženství míru," řekl Cameron. Proti jejich "zvrhlé ideologii je třeba bojovat vším, co máme k dispozici," dodal.

Jeden z britských turistů stanici Sky News řekl, že slyšel silnou detonaci. Na místě pak zavládl chaos a kolem hotelu začali pobíhat lidé.

"Myslela jsem si, že jde o ohňostroj, a pak jsem viděla, jak lidé prchají. Uvědomila jsem si, že je to střelba. Číšníci a ochranka začala volat ´utíkejte, utíkejte´," popsala událost irskému rozhlasu Irka Elizabeth O'Brienová, která byla v sousedním hotelu se svými syny.

Policie okamžitě vyklidila okolí hotelu Imperial Marhaba, před nímž zůstalo ležet tělo mrtvého atentátníka.

Tunisko je v pohotovosti od březnového atentátu na muzeum Bárdá v tuniské metropoli. Zahynulo při něm 22 lidí, z nichž většina byli turisté. Země se snaží obnovit důvěru návštěvníků, avšak další útok na turisty k tomu nepřispěje. Do Tuniska v dubnu přijelo o 25 procent turistů méně než loni a příjmy z cestovního ruchu klesly o víc než 26 procent.

ČTK


Klíčová slova: reflex, TuniskoDiskuse ke článku