nahoru

To jsou paradoxy: Nejštědřejší sponzory měla loni ODS, která má málo voličů. Úsvit ostrouhal

ČTK, ort4. dubna 2015 • 07:00
ODS pták
ODS pták
• foto: 
Marek Douša

Mezi sněmovními stranami měla v loňském roce nejštědřejší sponzory opoziční ODS. Získala od nich přes 48 milionů korun. Přesto ale skončila ve ztrátě. Vládní sociální demokraté takto získali téměř 24 milionů korun. Opoziční Úsvit získal na darech naproti tomu pouze 225 tisíc. Vyplývá to z výročních finančních zpráv, které strany předložily Sněmovně.

Hnutí ANO dostalo loni na darech 31,5 milionů, ale její hospodaření skončilo ve ztrátě 32 milionů. Asi stranu Andrej Babiš neřídí jako firmu.

ČSSD dostala 23,7 milionů a ztráta byla až 52 milionů korun. S přebytkem naopak hospodařili komunisté. Relativně malý Úsvit, který se v poslední době zmítá v problémech, má ztrátu přes 32 milionů korun.

Zprávy jsou nyní přístupné veřejnosti v parlamentní knihovně. Strany a hnutí, kterých ke konci roku působilo v tuzemsku 250, v nich informují o svém hospodaření za předchozí rok. Uvádějí například objemy darů od občanů i firem, výdaje, informace o státních příspěvcích a musí také předložit zprávu auditora. Pokud některá strana zprávu opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě až zrušení.

Občanští demokraté získali loni na darech proti předchozímu roku o zhruba 30 milionů méně, naproti tomu vládní strany si v darech polepšily. Předseda ODS Petr Fiala daroval svojí straně 58 500 korun. Mezi nejštědřejší sponzory z řad jednotlivců patřil Richard Benýšek z Olomouce s jednorázovým darem milion korun.

Strana zelených naproti tomu uvedla sponzora Tomáše Waltera z Loučně, který jí daroval jednu korunu. Korunové dary posílali dárci i České pirátské straně.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka daroval svojí straně 91 000 Kč. ČSSD ve své zprávě uvádí, že naopak poskytla neziskovým organizacím dary za 4,2 milionu korun. Na nájemném vybrala téměř 16 milionů korun.

Křesťanským demokratům daroval milion korun podnikatel Luděk Sekyra. Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek poskytl dar 70 000 korun. Akciová společnost Podravka - Lagris darovala KDU-ČSL 500 korun.

Nejštědřejším dárcem hnutí Úsvit byl poslanec Karel Pražák, věnoval 110 000 korun. Ve čtvrtek Pražák sdělil, že z poslanecké frakce Úsvitu vystoupil.

ČTK, ort


Diskuse ke článku