nahoru

Radikálové v iráckém Mosulu zničili knihovnu s cennými svazky a sochy staré 3 tisíce let

ČTK, ref27. února 2015 • 09:29
Radikálové v iráckém Mosulu zničili knihovnu s cennými svazky a sochy staré 3 tisíce let
foto: Reuters

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) o víkendu vypálili knihovnu v iráckém Mosulu. Mezi jejími exponáty bylo 8000 velmi vzácných svazků. Server The Fiscal Times napsal, že zatímco Američané sledovali v neděli na obrazovkách udělování filmových Oscarů, občany Mosulu děsil požár a pálení knih. IS zveřejnil také video zachycující ničení artefaktů v mosulském muzeu. Byly mezi nimi i sochy staré 3000 let.

Ředitel knihovny Ghaním Taan řekl, že lidé z IS se do budovy dostali s pomocí bomb, i když je zástupci města žádali, aby knihovnu, založenou v roce 1921, ušetřili. Mezi jejími svazky byly knihy z 18. století napsané aramejsky, dále první výtisky irácké tiskárny z 19. století, svazky z osmanského období, noviny ze začátku 20. století a také vzácné předměty jako globus a přesýpací hodiny, jaké užívali staří Arabové. Byly v ní uloženy také knihy shromážděné stovkou významných mosulských rodin.

Za invaze v roce 2003 byla knihovna sice cílem zlodějů, ale lidem z jejího okolí se velkou část sbírek podařilo ukrýt. Bohaté rodiny pak ukradené svazky vykoupily a knihovně vrátily.

Mosulský bloger Rajan Hadídí ke zničení knihovny sdělil: "Když před 900 lety před očima arabského filosofa Averroese brali a pálili jeho knihy, jeden z jeho studentů se rozplakal. Averroes mu tehdy řekl, že myšlenky mají křídla. Já ale dnes pláču." V Mosulu, který IS zabral loni v létě, podle Hadídího nyní vládne smutek a zloba.

"Je to škoda, chodívali jsme do té knihovny v 70. letech, byla to jedna z dominant města," prohlásil Akil Kata, který žije už několik let v exilu. 

Podle svědků IS vypálil také mosulské divadlo a zakázal používání kostela Panny Marie, v prosinci spálil rovněž obsah univerzitní knihovny v Mosulu. Organizace, která chce řídit chalífát vyhlášený na severu Sýrie a Iráku podle islámského práva, knihy pálí rovněž v provincii Anbár. Podle svědků tam zničila na 100.000 svazků.

Na videu IS zachytil ničení artefaktů z mosulského muzea. Muži je shazují z vitrín a podstavců a na zemi rozbíjejí na kousky velkými kladivy. "Tyto trosky za mnou jsou modly a sochy, k nimž se v minulosti lidé modlili, místo aby se modlili k Alláhovi. Když prorok Mohamed přijel do Mekky, ničil bůžky holýma rukama. Náš Prorok nám nařizuje svrhávat modly a ničit je. Jeho společníci to dělali, když dobyli nějakou zem. Jestliže Bůh nařizuje zničit to, je to pro nás snadné a uděláme to, i když to má hodnotu milionů dolarů," říká před kamerou jeden ze členů IS. Video je datováno letošním únorem a natočeno bylo po útoku na knihovnu, jelikož mluvčí také říká, že bojovníci IS bombardovali mosulskou knihovnu.

Irácká armáda připravuje ofenzívu proti IS, při níž chce Mosul dobýt zpět. Nejčastěji se hovoří o dubnu nebo květnu, k nasazení je připraveno 20.000 iráckých vojáků čerstvě vycvičených Američany. Město loni padlo kvůli nespolehlivým posádkám, které opustily své posty a nechaly za sebou množství zbraní a munice.

ČTK, ref


Diskuse ke článku