Nejnižší účast na hlasování sněmovny má Schwarzenberg, hodně málo hlasují i ministři | Reflex.cz
nahoru

Nejnižší účast na hlasování sněmovny má Schwarzenberg, hodně málo hlasují i ministři

Daniel Baret31. prosince 2014 • 12:00
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
• foto: 
ČTK

Sdružení KohoVolit.eu, které pravidelně monitoruje účast poslanců a poslankyň na hlasování ve sněmově, zveřejnilo svoji analýzu za období listopad 2013 až prosinec 2014. Nejmenší účast na hlasování, pouze necelých 28 procent, měl předseda T0P 09 Karel Schwarzenberg. Už v minulém volebním období hlasoval málo a zdůvodňoval to velkým pracovním vytížením jako ministr zahraničí. Jaký důvod má ale teď?


Tradičně málo hlasují členové vlády, kteří to, stejně jako kdysi Schwarzenberg, zdůvodňují svoji prací v úřadech. Ministr financí Andrej Babiš by proto spíše uvítal takzvaný klouzavý mandát. Tedy, že by v době kdy je člověk ve vládě, by ho někdo nahradil. Podívejme se na pořadí těch, kteří moc v určeném období nehlasovali.

10 poslanců a poslankyň, kteří vynechali nejvíce hlasování v Poslanecké sněmovně (vypustili jsme Jiřího Pospíšila, Věru Jourovou a Stanislava Polčáka, kteří také „kandidovali“ na málo hlasující zákonodárce, ale mezitím se stali europoslanci; procenta uvádějí kolika hlasování se zúčastnili):

Karel Schwarzenberg (předseda TOP 09) – 27,84 %

Lubomír Zaorálek (ministr zahraničí, ČSDD) – 32,26 %

Marian Jurečka (ministr zemědělství, KDU-ČSL) – 36,13 %

Milan Chovanec (ministr vnitra, ČSSD) - 38,26 %

David Kádner (Úsvit) – 42,18 %

Pavel Bělobrádek (vicepremiér, předseda KDU-ČSL) - 44,67 %

Bohuslav Sobotka (premiér, předseda ČSSD) - 45,01 %

Vojtěch Adam (KSČM) - 46,80 %

Andrej Babiš (ministr financí, předseda ANO) – 47,84 %

Helena Válková (ministryně spravedlnosti, ANO) - 50,37 %

„Nejvyšší účasti na hlasováních mají často méně známí poslanci. Celkově nejvyšší účast měl Jiří Valenta za KSČM s 98 %, následuje Jiří Petrů za ČSSD a Ivo Pojezný za KSČM, oba s 97,6 %,“ říká datový analytik Kamil Gregor, který se na analýze podílel.

V pomyslné top desítce poslanců s nejvyšší účastí najdeme pět lidí z KSČM, tři z ČSSD a jednoho poslance ANO a KDU-ČSL. Nejvyšší průměrné účasti dosáhli celkově poslanci z KSČM (87 %), Úsvitu (80 %) a ANO (78 %). Nejnižší účast zaznamenali poslanci z ODS (70 %).

Rozdíly najdeme i podle krajů, které poslanci zastupují. „Paradoxně nejmenší účast mají poslanci z Prahy (71 %), ačkoli to do práce mají nejblíže. Nejvzdálenější Moravskoslezský kraj najdeme spíše mezi premianty (81 %), podobně vzdálený Zlínský kraj dokonce vykazuje nejvyšší účast poslanců vůbec (84,5 %),“ říká Gregor a doplňuje, že i když samotná účast na hlasováních přímo nevypovídá o odvedené práci poslance, může voličům leccos napovědět.

Daniel Baret

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější