nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Holky, svlékejte se! Soutěž krásy vysokoškolaček je OK!

Jiří X. Doležal 26. listopadu 2014 • 15:15
Miss VŠE
Miss VŠE
• foto: 
Facebook/MISS VŠE

Reflex je svobodné medium, proto se čas od času stane, že mají na jednu věc dva členové redakce zcela opačný názor. Teď se to stalo u causy Miss VŠE, a já prostě musím polemizovat s kolegyní Terezou Stonišovou.

Kolegyně ostře odsoudila - jako nedůstojnou, ponižující, sexistickou a všechny tyhle věci - soutěž o Miss VŠE. Vysokoškolská studentka by neměla jako prioritu vidět vrtění zadkem. Já se k tomu bohužel musím postavit nekolegiálně a zcela odmítavě. Vrtění zadkem je důležitou disciplinou i pro vysokoškolsky vzdělané ženy.

Příroda je totiž k ženám strašně nespravedlivá. Jejich krása pomíjí, pomíjí rychle, a než se kolikrát takové sotva odrostlé děvče vzpamatuje, je z ní stařenka. Přitom ženská krása - i ta vyzývavá, sexuální - je to nejkrásnější, co příroda na této planetě vytvořila. Proto mi nezbývá, než zplna hrdla zvolat: Terezo, nemáš pravdu, a vy, holky, svlékejte se dál!

Dnešní mladé vysokoškolačky, které se podle Terezy v té soutěži ponižují, kromě toho ponižování získávají hmatatelný a archivovatelný důkaz, že byly krásné. Důkaz, který ještě nepotřebují - vždyť mají zrcadla. Ale uplyne pár chvil, proteče trochu vody ve Vltavě, vystřídá se pár premiérů, a z těch soutěžících včetně finalistek budou nejprve ženy středního věku, pak vyššího středního věku, a nakonec stařenky. A to video ze soutěže krásy - spolu s hrstí fotek z mládí - najednou budou jediným důkazem, že ony ženy skutečně byly krásné. Tak krásné, že mohly v kráse soutěžit, tak krásné, že je všechny obdivovaly a všichni obdivovali, tak krásné, že je uvědomělé feministky za jejich poklonkování povrchní kráse vláčely medii, prostě - jedna báseň. Za třicet nebo čtyřicet let bude pro řadu dnešních soutěžících na VŠE video z akce jedinou vzpomínkou, že v mládí byly tak krásné, až se za nimi chlapi otáčeli po ulicích.

Chápu Terezu v jejím postoji. Jednak je mladá, takže ještě neví, jak rychle fyzická krása mizí, za druhé - jako mladá se musí vyhranit proti nám starým. A my jsme byli jak zamlada, tak nyní za senilna frivolní, otevření a liberální. Proto se nám samozřejmě mladí musí postavit nějakým neokonzervativismem. Takže je jasné, proč je Tereza proti soutěžím krásy. Já jakožto vyžilý stařec ale musím podotknout: Holky, užívejte si své krásy, dokud to ještě jde!Diskuse ke článku