Churchill chtěl, aby Amerika napadla Sovětský svaz jadernými zbraněmi | Reflex.cz
nahoru

Churchill chtěl, aby Amerika napadla Sovětský svaz jadernými zbraněmi

Daniel Baret11. listopadu 2014 • 16:00
Setkání šéfů vítězných států na jaltské konferenci (vlevo Churchill, uprostřed Roosevelt, vpravo Stalin), které posílilo pozice ruského diktátora
Setkání šéfů vítězných států na jaltské konferenci (vlevo Churchill, uprostřed Roosevelt, vpravo Stalin), které posílilo pozice ruského diktátora
• foto: 
Profimedia.cz

Nedávno zveřejněný dokument FBI, který popisuje schůzku tehdejšího britského premiéra Winstona Churchilla s americkým republikánským senátorem Stylesem Bridgesem v roce 1947, kromě jiného uvádí, že vůdce Velké Británie požadoval po USA, ať zaútočí na Stalinův Sovětský svaz jadernými zbraněmi. Informoval o tom web dailymail.co.uk.

Churchill věřil, že preventivní útok na SSSR, je jediná cesta jak zastavit komunismus předtím, než se pokusí získat i západní Evropu. Podle dokumentu britský premiér senátorovi doslovně řekl, aby přesvědčil prezidenta USA Harryho Trumana, aby na Kreml zaútočil jadernou zbraní. Poté, co by „bylo zničeno vedení Ruska“, by se prý „postup komunismu po světě zastavil“, řekl Churchill.

V této souvislosti nemůžeme zapomínat na to, že v roce 1947 Rusové ještě neměli atomovou zbraň. Winston Churchill si přitom jako jeden z prvních západních politiků uvědomil, jaké budoucí nebezpečí Sovětský svaz představuje. Nakonec to byl on, kdo v americkém Fultonu přednesl svůj legendární projev, kde popsal myšlenku železné opony, která rozdělí Evropu.


Churchill přitom věřil, že pokud USA nenapadnou SSSR, tak bude Amerika napadena Moskvou v průběhu dalších dvou až tří let.
 
Tajná zpráva FBI byla poprvé zveřejněna v nové knize investigativního reportéra Thomase Maiera: Když lvi řvou: Churchillové a Kennedyové (When Lions Roar: The Churchills And The Kennedys).

Daniel Baret

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější