nahoru

Dnes se začne rozhodovat o tom, kdo se ujme vlády nad Senátem

ČTK, ref 17. října 2014 • 06:41
Volby mají prvního vítěze – je jím apatie
Volby mají prvního vítěze – je jím apatie
• foto: 
ČTK

Voliči v Česku dnes začnou rozhodovat o tom, kdo se ujme vlády v Senátu pro příští dva roky. Jejich hlasy určí, zda budou mít většinu společně strany vládní koalice, nebo také levice či dokonce znovu sama ČSSD. Sociální demokraté by k tomu potřebovali vyhrát v 18 z 27 obvodů, kde se po týdnu bude znovu hlasovat.

K levicové většině by kandidátům ČSSD či Strany práv občanů stačilo vyhrát ve 13 obvodech. Nejblíže má k většině vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Jejím zástupcům k tomu stačí vyhrát ve třech obvodech proti adeptům jiných stran, neboť proti sobě stojí v 11 obvodech a celkem potřebují získat 14 senátorů.

Výsledky prvního kola voleb favorizují sociální demokraty. Jejich zástupci vyhráli v 11 obvodech, v dalších osmi postoupili do závěrečného kola z druhého místa. ANO má ve hře devět kandidátů, přičemž pět z nich první kolo vyhrálo. Devět finalistů má také KDU-ČSL, jen dva z nich ale dokázali vyhrát úvodní bitvu.

Ze sedmi duelantů ODS jen jediný pokořil všechny své soupeře v úvodním kole. TOP 09 a hnutí Starostů mají šest finalistů, pro polovinu z nich bylo první kolo vítězné. V roli favoritů jsou také oba kandidáti Strany zelených nebo Ivo Valenta (za Stranu soukromníků), který by to měl z domova do Senátu v případě zvolení ze všech kandidátů nejdál. Jeho trvalým bydlištěm je totiž Monte Carlo.

K nejsledovanějším bude patřit duel na Zlínsku, kde se o prvenství v prvním kole voleb přetahovali radní a bývalý šéf slušovického družstva František Čuba (SPO) a místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková.

Volit senátory mohou lidé dnes od 14:00 do 22:00 a po noční přestávce opět v sobotu od 08:00 do 14:00. Hlasovací lístky se jmény kandidátů dostanou spolu s úřední obálkou až ve volebních místnostech. Stejně jako před týdnem by lidé neměli zapomenout na občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. 

Finále senátních voleb se bude týkat 2,85 milionu voličů. Minulý pátek a sobotu si z nich přišlo senátory vybírat 1,1 milionu lidí. Účast tedy dosáhla 38,62 procenta, ve finále ale bývá nižší.

ČTK, ref


Diskuse ke článku