nahoru

Dnes začala platit nová bankovka v hodnotě 10 euro

atk 23. září 2014 • 00:05
Dnes začala platit nová bankovka v hodnotě 10 euro
foto: internal

Evropská centrální banka dala dnes do oběhu novou bankovku v hodnotě 10 euro. A také o ní zveřejnila podrobnosti. Nová bankovka je daleko odolnější proti padělání a její pravost lze snadněji ověřit.

Podobně jako nová bankovka v hodnotě 5 euro je i nová desetieurovka opatřena několika zdokonalenými ochrannými prvky a její podoba byla „omlazena“. Má hologram a vodoznak, které obsahují podobiznu Európy a postavy z řecké mytologie. Je opatřena „smaragdově zeleným číslem“. Při naklonění vytváří lesklé číslo světelný efekt, který se pohybuje nahoru a dolů. Číslo také mění barvu ze smaragdově zelené na tmavě modrou. Díky těmto i dalším ochranným prvkům lze novou bankovku snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.

Bankovky 10 € z první série budou nadále uváděny do oběhu až do vyčerpání zásob. Budou obíhat souběžně s novými bankovkami ze série Europa. Z oběhu budou stahovány později. Tato změna bude podle Evropské centrální banky oznámena s dostatečným předstihem.

Video v češtině k zavedení nové bankovky:

 

atk

Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo