nahoru

Povstalci předvedli davu v Doněcku desítky válečných zajatců

ČTK24. srpna 2014 • 20:46
Ukrajina
Ukrajina
• foto: 
YouTube.com

Proruští povstalci - snad jako odpověď na přehlídku v Kyjevě, anebo jako reminiscence moskevské přehlídky německých válečných zajatců v červenci 1944 - předvedli davu v Doněcku na východě Ukrajiny několik desítek válečných zajatců. "Fašisté, fašisté!" skandoval dav na Leninově náměstí na adresu vesměs neoholených a neupravených ukrajinských vojáků. Zazněly i další urážky jako "Pederasti" nebo "Vrazi".

Ačkoliv ženevská konvence zakazuje vystavování válečných zajatců urážkám a zvědavosti okolí, vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko podle agentury AFP popřel, že by nucený pochod byl jakkoli v rozporu s mezinárodním právem. Povstalci je prý nesvlékli do naha, nesebrali jim boty a dávají jim najíst.

Ještě předtím separatisté oznámili, že při úspěšné protiofenzivě obklíčili dvě seskupení vládních jednotek. V jednom "kotli" je prý obklíčeno asi 5000 ukrajinských vojáků, v druhém asi dvě tisícovky příslušníků dobrovolnických praporů, a to i s desítkami tanků, obrněných vozidel, děl, raketometů a minometů.

Kyjev to ale vzápětí popřel. "Za poslední tří dny nepadl do obklíčení ani jeden člověk," prohlásil podle agentury Interfax Lysenko a ujistil, že ukrajinská armáda pokračuje v útoku na pozice povstalců.

Rebelové rovněž uvedli, že v posledních dvou dnech zabili více než 150 ukrajinských vojáků a zničili 17 tanků a desítku raketometů. Kyjev ale podle agentury Unian přiznal pouze pět padlých a osm zraněných vojáků. Celkově přiznal Kyjev ztrátu 722 vojáků od začátku konfliktu, přičemž dalších 2625 jich bylo zraněno.

Vyhrocení situace na frontě a vítězná hlášení rebelů podle listu Moskovskij komsomolec nejspíše souvisejí s úterní schůzkou v Minsku, kde mají jednat prezidenti obou znepřátelených zemí, Vladimir Putin a Petro Porošenko. Úspěch separatistů by oslabil Porošenkovy argumenty v podobě armádních vítězství.

"Situace v Luhansku zůstává nezměněna - 22. den zcela chybí elektřina, voda i spojení," oznámila místní radnice. "Ostřelování města neustává a každý den výbuchy granátů poškozují obytné domy a městskou infrastrukturu," dodala.

Moskevský patriarcha Kirill, hlava ruské pravoslavné církve, dnes vyzval k modlitbám za "pravoslavný lid východní Ukrajiny" a za "spravedlivý mír". Odsoudil také sobotní incident, kdy dělostřelecké granáty zabily pět lidí v pravoslavném kostele a v nemocnici v obci Kirovske v Doněcké oblasti.

ČTK


Diskuse ke článku