nahoru

V Afgánistánu je pět „nových“ českých vojáků

Tereza Stonišová, ČTK18. července 2014 • 14:00
V zemi úplatků a Tálibánu
V zemi úplatků a Tálibánu
• foto: 
Stanislav Krupař

Včerejšího rána dorazila do Afgánistánu pětice českých vojáků, jež má nahradit padlé kolegy. Na základně Bagrám nejprve absolvují školení, jež je seznámí s fungováním základny. Po třech dnech by se již měli zapojit do hlídek. Vojáci se včera do místa dopravili armádním speciálem, spolu s nimi cestoval i ministr obrany Stropnický.

O přesunu českých vojáků informovala dnes ČTK. Vojáky čekají několikahodinové hlídky v až dvacetikilometrovém okruhu rozlehlé letecké základny, na které působí asi 35.000 vojáků. Češi mají na starosti ochranu větší části okolí. Jejich úkolem je zabránit odpalování povstaleckých raket, získávat od místních lidí informace i demonstrovat svou přítomností sílu.

Do činnosti stopadesátičlenné jednotky, kterou tvoří především vojáci ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi, tvrdě zasáhl sebevražedný atentát z úterý minulého týdne. Na místě po něm zahynuli čtyři čeští vojáci i několik místních obyvatel. Další Čech utrpěl velmi vážná poranění a zemřel po převozu do české vojenské nemocnice v Praze Střešovicích. Po necelých pěti dnech musela jednotka čelit dalšímu útoku, při kterém byl zraněn další český voják. Po útoku jednotka přijala bezpečnostní opatření, která by měla podobné útoky ztížit. O jejich povaze vojáci nechtějí kvůli bezpečnosti příliš mluvit. Velitel čety J. K. zpravodaji ČTK řekl, že na hlídky nyní vojáci například jezdí ve více lidech, důkladněji si hlídají své okolí a snaží se být obezřetnější v kontaktu s místními obyvateli. Změnil se také čas hlídek.

Vojáci ze strážní jednotky za dobu více než třech měsíců svého působení zaznamenali několik útoků na hlídku, vážné zranění si ale až do minulého týdne nevyžádaly. Svou intenzitou byl podle české jednotky výjimečný také útok, při kterém byl v neděli zraněn střelec obrněného vozu. Oba incidenty vyšetřuje afghánská policie.

Četnost útoků podle vojáků souvisí s létem, kdy je tradičně aktivita povstalců výrazně vyšší. S nadcházející zimou by se měla opět utlumovat, příslušníci radikálního hnutí Taliban se poté stáhnou. Přes vysoko položené průsmyky v zimě nemohou dopravovat do Afghánistánu zásoby. Více konfliktů pravděpodobně také souvisí s nedávnými afghánskými prezidentskými volbami. Hlídky trvají v průměru 12 až 14 hodin. V případě potřeby jsou ale čeští vojáci vysíláni do terénu i na delší dobu. Když například Afghánistán navštívil americký prezident Barack Obama, drželi hlídku 36 hodin. Do akce jezdí především mohutným obrněným vozidlem MRAP, podle jednoho z vojáků si vyzkoušeli i výsadek vrtulníkem.

Důležitou součástí činnosti vojáků jsou dobré vztahy s místními obyvateli. "Snažíme se je podporovat a účastnit se sociálních programů. Tím se zvyšuje i naše bezpečnost," řekl kaplan jednotky. Nedávno například vojáci do místní nemocnice dovezli vybavení, jako jsou obvazy nebo kolečková křesla. Ve spolupráci s Američany také nechali opravit místní most.

Tereza Stonišová, ČTK
Diskuse ke článku