nahoru

Vrak výletní lodi Costa Concordia zmizí z mořského dna, technici ho začali vyzvedávat

ČTK, bah14. července 2014 • 11:30
Technici začali vyzvedávat vrak výletní lodi Costa Concordia
Technici začali vyzvedávat vrak výletní lodi Costa Concordia
• foto: 
ČTK

Dnešním ránem začala složitá operace týkající se havarované lodi Costa Concordia na italském ostrově Giglio. Technici začali vrak vyzvedávat z mořského dna, kde ležel dva a půl roku. Chystají se ho poté přemístit do italského Janova, kde má být vrak lodi sešrotován.

První fáze unikátní operace spočívá v načerpání vzduchu do zhruba tří desítek potápěčských zvonů tak, aby se skoro 300 metrů dlouhé plavidlo zvedlo o přibližně dva metry. To má trvat zhruba šest hodin, napsala agentura AFP.Odborníci nyní počítají s tím, že budou potřebovat den až dva k uvolnění vraku od mořského dna a další čtyři až pět dnů k jeho stabilizaci před asi čtyřdenní cestou do Janova.

Pár dní před vytažením vraku z mořského dna natočila italská policie úchvatné záběry z trosek lodi. Téměř osmi minutové video nabízí pohled na chátrající sedací soupravy, stoly nebo schodiště z kdysi luxusní výletní lodi pro více než 4000 pasažérů. Na konci videa se potápěč vynoří v zachovalém atriu s nástěnnými malbami.

K tragickému potopení výletní lodi Costa Concordia došlo v noci ze 13. na 14. ledna 2012. Tu noc bylo na palubě bezmála 4300 pasažérů, 32 lidí zemřelo. Vinnými ze zabití bylo shledáno pět členů posádky.

 

ČTK, bah
Diskuse ke článku